Léto je v plném proudu a mnohé rodiny s dětmi častěji cestují autem na nejrůznější výlety a dovolené - ať už v rámci České republiky nebo až za hranice.
A vzhledem k tomu, že silnice nejsou právě nejbezpečnější místo, je ideální čas na to, zamyslet se, zda cestujeme nejbezpečněji, jak je to jen možné.
Nikoho jistě nepřekvapí, že správné připoutání je naprosto stěžejní zásada bezpečného cestování. U dospělých se to nejeví, jako žádná velká věda - měli by hledět na to, aby byl bezpečnostní pás řádně zapnutý - dostatečně utažený a vedený přes rameno, nikoliv krk.
U dětí je však tato problematika trochu složitější. Jaký typ autosedačky zvolit, podle jakých kritérií vybírat, kdy vyměnit sedačku za větší a dokdy v ní vlastně dítě musí sedět? Všechny tyto informace se dozvíte níže.

O autosedačkách obecně
Autosedačky můžeme připevnit v zásadě dvěma způsoby - klasickým bezpečnostním pásem nebo ISOFIXem. Jistě jste na tento termín již narazili - jedná se o mezinárodní standard ukotvení dětské sedačky a můžete jej využít, pokud jej a) podporuje daná autosedačka a b) podporuje váš vůz. U starších automobilů je to však problém, jelikož ISOFIX se používá až od roku 2002. Pokud jej vaše auto podporuje, určitě doporučujeme investovat do autosedačky, která touto možností rovněž disponuje, jelikož je tento systém jednoduchý a mimořádně bezpečný. K některým modelům autosedaček lze dokoupit isofixová základna Cybex Aton Base Fix 2020.

Nejdříve si povíme několik obecnějších rad, kterými je vhodné se při výběru a používání autosedaček řídit. V první řadě je třeba dbát na to, aby sedačka dítěti vždy velikostně seděla.
Ačkoliv se u jednotlivých produktů často uvádí zejména váhový rozptyl, zaměřte se také na výšku dítěte - především polohu hlavy. Ta by neměla přesahovat hlavovou opěrku, ramena by naopak měla být pod ní a neměla by se jí ani dotýkat.
Cestujete-li v zimním období, před připoutáním vždy dětem sundejte bundu - přes ní není možné pásy dostatečně utáhnout a při nárazu by tak dítě mohlo ze sedačky vyklouznout.
Raději tedy miminko svlétněte a přikryjte dečkou. V našem e-shopu nabízíme kromě klasických deček i speciální přikrývky určené přímo do autosedačky.
Typy autosedaček
Od narození dítěte používáme tzv. vajíčko, u kterého se často uvádí vhodnost do cca jednoho roku věku dítěte. Důležité je však vědět, že ze zákona musí být každé dítě do 15 měsíců věku přepravováno proti směru jízdy. Vyplatí se tak dbát na výběr vajíčka a dopředu zvážit, zda bude poskytovat dostatek prostoru i pro dítě v tomto věku. Některé mezinárodní organizace a např. i firma CYBEX potom doporučují převážet děti z důvodu bezpečnosti proti směru jízdy až do 4 let věku.
Autosedačky CYBEX ATON splňují nejpřísnější normy a jsou mimořádně bezpečné. Technické vychytávky jako L.S.P - systém, který absorbuje a rozprostře boční náraz do celé autosedačky doplňuje nadprůměrná pohodlnost zaručená přizpůsobivostí velikosti děťátka a extra širokými pásy s měkkým polstrováním.
Pohodlí dítěte je důležitým aspektem bezpečného cestování - v případě nevyhovujícího tvaru/velikosti autosedačky, či například špatně vypolstrovaných pásů může mít dítě tendenci se ze sedačky vymanit a svou nervozitu navíc může snadno přenést i na řidiče automobilu, jehož soustředění na jízdu tak může výrazně poklesnout.

Zajímavou alternativou k vajíčkům, kterou však budete moci využívat výrazně déle, je Autosedačka CYBEX Gold Sirona, která plní úlohu jak vajíčka, tak klasické autosedačky a zároveň poskytuje maximální míru bezpečí. V pozici proti směru jízdy do ní můžete umístit dítě již od narození až do 105 cm výšky, ve směru jízdy pak díky možnosti polohování poslouží až zhruba do 4 let věku dítěte.
Pokud je vaše dítě již v batolecím věku a není pro vás nutné umisťovat jej do vajíčka, můžete se poohlédnout po autosedačce vhodné pro děti od 9 kg. Na trhu jsou dostupné nejrůznější modely s různým rozptylem váhy dítěte, důležité je vždy danou sedačku vhodně uzpůsobit momentálním potřebám dotyčného.
Doporučujeme poohlížet se po modelech s dostatečně širokým sedákem, prodyšným materiálem, možností polohování a nastavitelnou opěrkou hlavy, která zajistí nejen pohodlí, ale i bezpečnost v případě usnutí dítěte.
Všechna tato kritéria splňuje např. Autosedačka CYBEX Gold Pallas S-Fix, kterou využijete až do cca 12 let věku dítěte.
Cca od čtyř let věku můžete pro dítě pořídit autosedačku, která se pokládá volně na sedačku automobilu a poutá se společně s dítětem klasickým bezpečnostním pásem.
Mnozí rodiče již v tuto dobu pořizují podsedák bez zádové opěrky, odborníci se však shodují v tom, že sedačky se zádovou opěrkou je vhodné používat co nejdéle.
Kromě většího pohodlí zajišťují i vyšší míru bezpečnosti, zejména co se týče správné polohy pásu a v případě bočního nárazu.
Doporučujeme např. Autosedačku Cybex Gold Solution s jednoduchým systémem polohování, která rovněž poslouží až zhruba do 12 let věku dítěte. Sedačku lze připnout jak klasickým tříbodovým bezpečnostním pásem, tak ISOFIXem.
Od kdy může jezdit dítě bez autosedačky či podsedáku?
Od roku 2006 je stanovena výšková hranice 150 cm a váhová hranice 36 kg. Důležitějším kritériem je potom výška - kvůli správné poloze pásu, který by v případě vedení přes krk mohl při nárazu způsobit uškrcení. Ať už zvolíte jakýkoliv typ sedačky, informujte se o správném způsobu jejího přidělání a připoutání dítěte a ten bezvýhradně dodržujte. Přejeme mnoho šťastných kilometrů a pohodlí při cestování autem a báječné zážitky z dovolené či výletů.
0 komentář
Diskuze
Máte zkušenosti, o které byste se rádi podělili? Využijte této diskuze.
Pro využití diskuze se
.