Asi už víte, že by se kojenecké lahvičky, savičky a dudlíky měly vždy po použití řádně umýt a následně sterilizovat.
Proč? Hlavním důvodem je velmi náchylný trávicí trakt mrňouse vůči různým bakteriím, které mohou způsobit trávicí potíže.
Pokud jste novopečená maminka, tak budete určitě ráda za každého pomocníka do domácnosti, který vám ušetří i byť jen pár minut denně. Sama mám děti a moc dobře vím, jak může být vše vyčerpávající a časově náročné. Snažím si tedy život s mrňousem co nejvíce zjednodušit a proto jsem si pořídila sterilizátor, který si nemůžu vynachválit.
Díky sterilizátoru dokážete ušetřit i za energie, jelikož nebudete muset vždy pracně ohřívat velký hrnec s vodou, kde budete lahvičky vyvářet. Vedle energií pak ušetříte i hromadu času a celkově sterilizace pro vás bude mnohem pohodlnější.
Jak sterilizátor funguje?
Sterilizátor funguje na základě vody, respektive vodní páry, která sterilizuje předměty uvnitř. Přístroj stačí zapojit buď do elektrické sítě nebo vložit do mikrovlnné trouby, kde následně začne vytvářet vodní páru. Hlavní výhodou této sterilizace je absence jakékoliv chemie a celkově je proces velmi efektivní.
Typy sterilizátorů
Na trhu můžete potkat dva druhy sterilizátorů. Jak jsem uvedla již výše, první je sterilizátor do mikrovlnné trouby, který je zpravidla levnější, menší a tím pádem i skladnější. Z tohoto důvodu se může tento sterilizátor jevit jako ideální, pokud potřebujete vyjet někam na cestu či na dovolenou. Na druhou stranu, já osobně jsem se snažila tomuto sterilizátoru vyhnout. Ačkoliv materiál, ze kterého je sterilizátor vyroben, je certifikovaný, tak mi není úplně po chuti zahřívat plasty v mikrovlnné troubě. Dvojnásob platí, pokud máte i plastové lahvičky.

Osobně tedy raději volím elektrický parní sterilizátor, který stačí zapojit do zásuvky. Výhodou tohoto sterilizátoru je, že na jednu sterilizaci pojme více lahví, saviček či dudlíků a zároveň může mít nějaké funkce navíc. Velmi často se setkáte s chytrými modely, které se automaticky vypnou, jakmile jsou lahvičky sterilní. Nemusíte tedy hlídat mrňouse a k tomu ještě odskakovat ke sterilizátoru. Další zajímavou funkcí může být zachování sterility, kde lahvičky zůstávají sterilní a čisté i delší dobu po ukončení hlavního programu.
Jak čistit samotný sterilizátor
Jelikož se do sterilizátoru dává většinou klasická voda z vodovodu, tak přístroj může být náchylný na tvorbu vodního kamene. Osobně tedy doporučuji jednou za čas, v ideálním případě po každé sterilizaci, vytřít přístroj suchým čistým hadříkem.
Pokud se již nějaký vodní kámen usadil, tak stačí smíchat vodu s octem a nechat v nádržce na vodu chvíli působit. Poté nádržku pořádně opláchněte, aby tam nezůstaly zbytky.
Samotné mytí sterilizátoru pak můžete provádět buď ručně ve dřezu s horkou vodou a přídavkem jaru nebo v myčce na nádobí. Jen si vždy ale prvně ověřte, zda i ten váš model lze bezpečně vložit do myčky.
Před prvním použitím
Velká řada výrobců doporučuje sterilizátor před prvním použitím spustit naprázdno a navíc ho ještě před prvním použitím umýt. Zároveň si nezapomeňte pořádně umýt ruce, jakmile budete lahvičky ze sterilizátoru vyndávat, abyste je opět neinfikovala. Čisté lahvičky a další kojenecké vybavení pak skladujte v čistých uzavíratelných boxech nebo přikryté čistou a vyžehlenou utěrkou.

Závěrem
Osobně vám mohu sterilizátor opravdu doporučit. Je to skvělá pomůcka, která mi denně ušetří jednu starost a hlavně hromadu času, který mohu využít jinde. V případě, že nad sterilizátorem uvažujete, ale nejste si s výběrem úplně jistá, tak se na mě neváhejte obrátit na poradna@imrnous.cz, cokoliv s vámi osobně proberu.
Buďme ve spojení:

Petra - iMrňous maminka
Jako zkušená maminka dvou mrňousů pro vás chystám články na téma těhotenství a mateřství.❤️

0 komentář
Diskuze
Máte zkušenosti, o které byste se rádi podělili? Využijte této diskuze.
Pro využití diskuze se
.