Znám to moc dobře. Celý den obskakujete svého mrňouse, jste v neustálém stresu a kolikrát se těšíte jen na jediné - až mrňous usne a vy si na chvíli odpočinete.
Mám pravdu? Spánek je velmi důležitý pro správný vývoj miminka, ale zároveň i velmi důležitý pro vás, pro zachování duševní pohody. Co ale dělat, když miminko nechce spát? Občas bývá uspávání celkem věda. Věřím, že jste vyzkoušela už skoro vše stejně tak, jako já. Ukolébavky, chování nebo bílý šum? Nic nezabírá? Tímto článkem bych vám ráda předala pár svých zkušeností a doporučení. Pevně věřím, že váš mrňous pak usne jako zabitý.
Úvodem
Obecně lze říci, že v prvních týdnech, až měsících, je spánek miminka méně kvalitní, což má za následek i celkové vyčerpání maminky - vás. Je to dáno mnoha faktory, kde roli hrají i intervaly mezi kojením. Na druhou stranu, s přibývajícím věkem, bude mrňous spánek brát pozitivně a vy se dočkáte kýženého odpočinku. Jak ale miminku se spánkem pomoci? Vyzkoušejte následující rady.
Spánkové cykly
Miminka ve věku od tří do šesti měsíců mají obvykle tři kratší spánkové cykly přes den a jeden dlouhý cyklus přes noc. Po šesti měsících dětem už většinou stačí dva spánkové cykly. Jeden dopoledne a druhý odpoledne. S dalším přibývajícím věkem se počet cyklů snižuje, avšak délka spánku se prodlužuje a kvalita bývá vyšší. Jakmile mrňous dosáhne jednoho roku života, tak většinou usíná už jen jednou denně.

Pravidelný čas spánku
Dodržujte pravidelný čas, kdy budete mrňouse ukládat ke spánku. Velmi malé děti vydrží být čilé okolo tří hodin, kde mohou začít být pak mrzuté a přetažené. Každé dítě je jiné a vhodná doba ke spánku se může lišit. Jakmile tedy uvidíte, že si mrňous mne očička, tak je pravý moment ho uložit ke spánku. Tuto dobu si pak zaznamenejte a zkuste ho uložit ve stejný moment i další den.
Pravidelný denní rituál
Pravidelnost je klíč k úspěchu jak u dospělých, tak i miminek. Naučte se dělat jednotlivé denní aktivity pravidelně se stejnou posloupností. Pravidelně miminko krmte, hrajte si s ním, jděte na procházku a pravidelně ho ukládejte ke spánku. Díky tomuto mrňous dostane řád, kde dokáže předvídat co bude dále následovat a tím se připravit na spánek. Před samotným spánkem můžete zkusit mrňouse unavit nějakou aktivitou a krmením.
Večerní koupel a spánek
Není novinkou, že koupel dokáže miminko efektivně zklidnit. Využijte toho a vytvořte z koupele jakýsi rituál. Uvidíte, že mrňous brzy pochopí, že koupel spolu s převlečením do pyžamka, nakojením a pomazlením znamená jít spát. Pokud tento rituál budete opakovat denně ve stejném pořadí, tak dám ruku do ohně za to, že mrňous pak usne bez jakýchkoliv větších problémů.
Usínání hrou?
Sama uvidíte, že pokud necháte mrňouse chvíli ležet v postýlce, tak jistě za moment usne. Při usínání můžete vyzkoušet taktéž to, že se budete pravidelně na mrňouse chodit dívat a kontrolovat ho. Mrňous si pak může toto jednání vyložit jako jakousi uspávací hru, která mu opět dopomůže ke klidnému spánku.
Co dělat, když je miminko neklidné a pláče?

Z vlastní zkušenosti doporučuji dávat miminko do postýlky až v moment, kdy nepláče. Postýlka na spaní by měla být jakési místo klidu a odpočinku, kam když si mrňous lehne, tak by měl automaticky směřovat k usínání.
Pokud tedy brečí, zkuste prvně přijít na to, co ho vlastně trápí. Faktorů může být mnoho. Může ho bolet bříško, může mu chybět fyzický kontakt nebo může mít jen hlad. V případě, že mrňouse trápí bolest bříška, tak častou příčinou mohou být prdíky. Pokud vás toto téma zajímá, tak již dříve jsem napsala článek na prdíky u novorozence a jak na ně vyzrát.
Usínání za tmy či světla?
Jak jsem již zmínila výše, mrňous má určité spánkové cykly, kde usíná jak přes den, tak i v noci. Miminko ze začátku nepozná rozdíl mezi denním a nočním spánkem, což vy ale rozlišovat musíte. Při nočním spánku se bude lépe usínat díky tmě. Na druhou stranu, pokud se mrňous chystá k dennímu spánku, tak zbytečně tmu nevytvářejte zatažením závěsů či žaluzií. Doporučuje se nechat v pokoji přirozené světlo, které v mrňousovi evokuje pocit, že si jde jen na chvíli odpočinout a poté si bude moci s vámi opět hrát. V případě, že na mrňouse paří přímé sluníčko (hlavně v létě), tak je vhodné ho lehce zastínit nebo mrňouse přemístit z dosahu přímých slunečních paprsků.
Co dělat, když se mrňous probere s pláčem?
Mrňous klidně spí, najednou se probere a pláče? Opět platí, že příčin může být několik. Velmi často se miminka budí díky rostoucím zoubkům. Pokud se chcete o tomto tématu dozvědět více, tak jsem napsala článek První zoubky u miminka, jak je čistit a co byste měla znát, kde se dozvíte vše důležité.
Další alternativou probuzení může být vypadlý dudlík, ačkoliv si maminky často myslí, že má mrňous hlad. Pro všechny případy si můžete u postýlky nechat postavenou lahvičku s nápojem. Mrňouse pak stačí lehce nakrmit, dát mu zpátky dudlík a ve většině případů bude spokojeně spát dál.
V neposlední řadě myslete i na to, že se mu mohly zdát jen nějaké noční můry. Pokud tedy nezabere dudlík, nakrmení a ani to nejsou zoubky, tak stačí mrňouse zklidnit a opět ho nechat spát.

Závěrem
Pevně věřím a doufám, že jsem vám toto téma lehce přiblížila a že na uspávání budete pohlížet trochu s nadhledem. Moc vám přeji, aby váš mrňous v klidu usínal a vy jste si mohla odpočinout. Sama moc dobře vím, jak je fyzicky i psychicky toto období vyčerpávající. Pokud by vás něco zajímalo či jste měla nějaké dotazy, tak se na mě s důvěrou obraťte na poradna@imrnous.cz. Ráda s vámi vše osobně proberu.
Buďme ve spojení:

Petra - iMrňous maminka
Jako zkušená maminka dvou mrňousů pro vás chystám články na téma těhotenství a mateřství.❤️

0 komentář
Diskuze
Máte zkušenosti, o které byste se rádi podělili? Využijte této diskuze.
Pro využití diskuze se
.