Mrňous roste jako z vody, pomalu začíná lézt a prozkoumávat okolní svět. V tento moment jsou děti velice zvídavé, což pro vás může být celkem vyčerpávající, jelikož musíte mrňouse neustále hlídat od všech možných nástrah.
Komplikace však přichází, když si potřebujete uvařit oběd, uklidit, vytřít nebo si jenom někam na chvíli odskočit, například na toaletu. Mrňous vám nedá chvilku klidu a přesně z toho důvodu existují dětské ohrádky, které vám značně usnadní toto hektické období.
Dětská ohrádka zamezuje volnému pohybu mrňouse po pokoji, je maximálně bezpečná a zároveň dovoluje, aby vás mohl mrňous, například při vaření, sledovat. Ohrádka je zároveň dost prostorná k tomu, aby si mohl uvnitř hrát s hračkami a tím pádem se zabavit.
Tímto článkem bych vám tedy ráda pomohla s výběrem a vysvětlila, na co je dobré si dát pozor.
Jaký zvolit materiál dětské ohrádky?
Asi první faktor, podle kterého se budete při nákupu rozhodovat, je samotný materiál ohrádky. Vybrat si můžete mezi dřevěnou ohrádkou, kovovou a pak ohrádkou tvořenou z textilie.
Dřevěná dětská ohrádka
Dřevěná ohrádka je u nás nejprodávanější a zároveň na ní dostáváme od maminek samé kladné ohlasy. Ohrádka je velmi pevná a robustní, takže nehrozí, že by mrňous ohrádku protrhnul či nějak převrátil. Zároveň je dost pevná na to, aby se v ní mrňous mohl stavět a pomalu se učit chodit. Další nespornou výhodou je dlouhá životnost. V případě, že plánujete i druhého mrňouse, tak ji určitě využijete a pokud ne, lze ohrádku dobře prodat. V neposlední řadě je dobré zmínit i možnost polohování, takže můžete lehce manipulovat s ležícím miminkem.

Pokud bych měla zmínit nevýhody, tak mě napadá vyšší hmotnost, díky které se s ohrádkou hůře manipuluje. Na druhou stranu, dřevěné ohrádky v naší nabídce mají kolečka, takže manipulace je o to jednodušší. Dále je potřeba upozornit na to, že tato ohrádka zabírá celkem dost místa i ve složeném stavu, což může být pro některé maminky omezující.
Dětská ohrádka se síťkou
Dětská ohrádka se síťkou je většinou tvořena kovovou konstrukcí, okolo které je natažená textilie. Tento typ ohrádky má velkou výhodu v měkkých stěnách, kde je malé riziko poranění při pádu mrňouse. Zároveň je tato ohrádka velmi lehká, skladná a zároveň se dobře přenáší, pokud potřebujete někam odjet.
Tato ohrádka je vhodná hlavně pro menší děti, které zatím jen leží nebo se plazí. Větší děti mohou ohrádku převrátit hlavně v období, kdy se učí chodit. Zároveň se tato ohrádka hůře čistí v případě ušpinění. Co by bylo ještě dobré zmínit, tak tento typ ohrádky, respektive použitá síťovina, namáhá dost dětský zrak. Doporučuje se tedy ohrádku používat maximálně 30 minut bez přestávky a pak maximálně 1,5 hod za den.
Kovová ohrádka
Tento typ ohrádky už není tak častý, ale stále se s ním můžete setkat. Kovová ohrádka je velmi robustní, odolná a stabilní, takže nehrozí převrácení, pokud se mrňous drží nebo opírá o příčky. Některé typy ohrádek se dají použít i jako zábrana ke schodišti nebo domácímu krbu. Kovovou ohrádku bych doporučila hlavně maminkám, které neplánují s ohrádkou nijak razantně hýbat či cestovat.
Rozměr a hmotnost ohrádky

Rozměr ohrádky hraje taktéž důležitou roli při výběru. Ze zkušenosti mohu říci, že rozměr okolo 100 x 100 cm vám bude bohatě stačit.
Výška ohrádky by měla být taková, aby ji mrňous nemohl přelézt. Osobně doporučuji ohrádku alespoň 70 - 80 cm vysokou. Pro větší dětí pak ohrádku s výškou cca 100 - 110 cm.
Hmotnost se odvíjí od stability ohrádky. Těžší ohrádky mají 15 a více kilogramů, což zajišťuje dobrou stabilitu proti převrácení. Odlehčené ohrádky mají okolo 9 kg, což dělá ohrádku dobře skladnou a snadno se s ní manipuluje (především při přepravě), což je ale na úkor stability.
Jak je to s bezpečností?
Jelikož se jedná o pomůcku, ve které necháváte svého mrňouse samotného bez dozoru, tak je velmi důležité dbát na bezpečnost. První věc, kterou byste měla ověřit je vzdálenost mezi příčkami u dřevěné nebo kovové ohrádky. Vzdálenost by měla být taková, aby mrňous do ní nemohl strčit ručičku či nožičku a tím pádem tam uvíznout. Vzdálenost by tedy neměla být větší než cca 5-7 cm.
U pojízdných ohrádek pak ověřte, zda máte všechna kolečka zajištěná. Zároveň ověřte, zda jsou mechanismy rozkládacích ohrádek vždy zablokované, aby se svévolně ohrádka nesložila.
Závěrem
Ze začátku je dobré si určitě ujasnit, jak budete ohrádku používat. Pokud víte, že budete mít ohrádku pouze doma, že s ní nebudete cestovat a zároveň máte doma dost prostoru, tak vám určitě doporučuji klasickou dřevěnou ohrádku. S takovou ohrádkou nesáhnete vedle.
V případě, že patříte mezi aktivní maminky a přes léto jezdíte například na chalupu, na dovolenou, za prarodiči atp., tak sáhněte spíše po cestovní ohrádce, která vám nabídne skvělý komfort.
Pakliže se rozhodnete pro koupi ohrádky, tak i přesto dbejte zvýšené opatrnosti. Pamatujte, že mrňous může vždy nějakým způsobem ohrádku přelézt či převrátit a tak ho nenechávejte zbytečně dlouho bez dozoru. To platí dvojnásob hlavně v případě, kdy necháte na plotně hrnec s vařící vodou či nějakým pokrmem, který by na sebe mohl převrátit.
Pevně věřím a doufám, že jsem vám s výběrem pomohla. Pokud byste však měla jakékoliv dotazy na ohrádky nebo potřebujete jen něco zkonzultovat, tak se na mě neváhejte obrátit na poradna@imrnous.cz. Ráda s vámi vše osobně proberu.
Buďme ve spojení:

Petra - iMrňous maminka
Jako zkušená maminka dvou mrňousů pro vás chystám články na téma těhotenství a mateřství.❤️

0 komentář
Diskuze
Máte zkušenosti, o které byste se rádi podělili? Využijte této diskuze.
Pro využití diskuze se
.