Zavinovačka je velmi užitečná pomůcka, která slouží k zavinutí miminek.
Mrňous se v zavinovačce cítí v bezpečí a pohodlí stejně tak, jako u maminky v bříšku. V dnešní době existuje mnoho druhů zavinovaček, které se liší svým střihem, materiálem a v neposlední řadě i svým vzorem. Výběr se tak může zdát na první pohled složitý. Z toho důvodu pro vás sepisuji tento článek, který by vás měl danou problematikou provést krok za krokem.
Důležité upozornění
Ještě než si vysvětlíme, jakou zavinovačku vybrat a jak ji používat, tak bych ráda upozornila na zvýšenou opatrnost při zavinování. U novorozených miminek je častá vývojová dysplazie kyčelního kloubu, kterou lze zhoršit špatným zavinováním. Pokud se tedy rozhodnete zavinovačku používat, tak se musíte ujistit, že má mrňous u dolních končetin dostatek prostoru pro ohnutí svých nožiček jak nahoru, tak i do dálky.
Co byste ještě měla vědět
Pro správný vývoj kyčlí je potřeba, aby zavinovačka nebyla moc utažená v dolní části u nožiček. Toto platí dvojnásob, pokud jsou nožičky rovně natažené.
Miminko zavinuté v zavinovačce by mělo spát vždy na zádech. Při spaní na bříšku totiž vzniká mnohem větší riziko SIDS.
Zavinovačka je skvělý pomocník u předčasně narozených dětí, kterým dodává pocit, že jsou ještě v bříšku maminky. Je to díky těsnému sevření, díky kterému jsou miminka mnohem klidnější.

Zavinování provádějte hlavně skrze klidný spánek novorozence. Pokud je vzhůru, dopřejte mu volnost ručiček i nožiček, aby se mohl mrňous správně vyvíjet.
U neklidných mrňousů, kteří mají zvýšený Moorův reflex, může zavinovačka velmi pomoci. Vedle zavinovačky se na zklidnění doporučuje i fyzický kontakt s matkou dítěte.
Díky zavinování bude mrňous v udržovaném teple, jen je potřeba dát pozor na případné přehřátí, které hrozí. Zde platí, že je mnohem lepší fyzický kontakt dítěte s matkou, ideálně holou kůží na kůži matky.
Ačkoliv je to ojedinělé, tak se může stát, že váš mrňous zavinování nesnese. Prostě mu to bude nepříjemné.
Od kdy do kdy miminka zavinovat?
Miminko můžete zavinovat již od prvního dne narození. Jakmile ovšem dospěje do věku, kdy se začne samo převalovat na bříško, což je v většinou okolo 4. - 6. měsíce, tak byste měla zavinovačku již odložit - hrozí SIDS.
Typy zavinování

V praxi existují dva typy zavinování - těsné a volné. Těsné zavinování je považováno za nejefektivnější a doporučuje se u neklidných novorozenců, případně u těch, kterým ještě zcela nevymizel Moorův reflex. U těsného zavinování má mrňous ručičky těsně přivinuté k tělíčku, což zabraňuje trhavým pohybům a napomáhá klidnému spánku.
U starších miminek se doporučuje spíše volné zavinování, ať mají pocit volnosti, ale zároveň se cítí v klidu a bezpečí.
Pokud se ptáte, jak pevně mrňouse tedy zavinovat, tak na to opět neexistuje jednotná odpověď. Každé miminko je individuální a požaduje jinou těsnost. Některá jsou spokojenější při větší volnosti, některá, jak jsem již zmínila výše, nesnesou zavinutí vůbec. Nemusíte se ovšem strachovat, snadno na vlastní oči optimální zavinutí poznáte.
Typy zavinovaček
U nás na eshopu, naleznete tři typy zavinovaček. Prvním typem je tzv. rychlozavinovačka, která se zapíná pouze na suchý zip. Výhoda této zavinovačky je rychlé zavinutí, což je ale vykoupeno méně pevným sevřením. Zavinovačka se může rozepnout i při pouhém zavadění o vrchní cíp, což může některým maminkám vadit.
Další typem je zavinovačka, která se zavazuje opět na suchý zip a zároveň má stuhu na převázání. Tato zavinovačka má mnohem pevnější sevření a drží lépe, než jen samotný suchý zip. Na tuto zavinovačku sklízíme od maminek skvělé ohlasy.
Posledním typem je pak speciální zavinovačka do autosedačky, která obsahuje prostřihy na bezpečnostní pás. Taková zavinovačka je ideálním řešení pro převoz miminek. Vzhledem k tomu, že by se miminko nemělo kvůli bezpečnosti v autosedačce příliš oblékat, tak bude díky zavinovačce v parádním teple a pohodlí.
Materiál zavinovačky
Zavinovačky mohou být vyrobeny hned z několika materiálů, kde každému mrňousovi sedí něco jiného. Mezi nejvíce oblíbené materiály patří bavlna, která má skvělé termoregulační vlastnosti, je prodyšná, savá a velmi jemná pro styk s dětskou pokožkou. Bavlněná zavinovačka je vhodná spíše do teplejších měsíců.
Minky a velvet v kombinaci s bavlnou volí maminky spíše do chladnějšího počasí, jelikož krásně hřeje. Na druhou stranu je tento materiál hodně teplý do letních měsíců, kde by se mohl mrňous zbytečně potit.

Výplň z antialergenního dutého vlákna naleznete nejen u zavinovaček do autosedačky, ale i u rychlozavinovaček. Tyto zavinovačky hřejí ještě o něco více než minky.
Pro holčičky i chlapečky
iMrňous.cz myslel jak na holčičky, tak i chlapečky. U nás na eshopu naleznete velké množství krásných zavinovaček se vzory pro chlapečky, holčičky, tak i unisex, které se vyplatí hlavně pro maminky, které plánují další miminko.
Jak správně zavinout miminko do deky či pleny
Miminko můžete zavinout i do obyčejné deky či plenky. Opět si ale pohlídejte použitý materiál. V ideálním případě by deka měla být antialergenní či z materiálu, který nebude nikterak dráždit pokožku dítěte, což je například přírodní bavlna.
1. Připravenou deku položte na rovný povrch, kde ji natočíte do tvaru kosočtverce.
2. Horní roh přeložte směrem ke spodnímu rohu (cca 6 - 10 cm, záleží na velikosti deky a miminka) tak, aby vám vznikla nahoře rovná hrana.
3. Na připravenou deku položte miminko na záda tak, aby horní hranu mělo dítě na úrovni ramen.
4. Levou ručičku položte rovnoběžně vedle těla.

5. Levý roh deky dejte mrňousovi přes rameno a zastrčte ho pod pravý bok dítěte. To provedete tak, že mrňouse lehce nadzvednete, pootočíte ho na levý bok a v ten moment pod něj zastrčíte levý roh deky.
6. Pravou ručičku opět přiložte k tělu. Poté pravý roh deky omotejte šikmo přes rameno kolem celého tělíčka miminka.
7. Spodní roh deky zastrčte či volně zamotejte.
8. Ujistěte se, že dítě má nožičky volně a že je má ohnuté v kolenou, kde kolena směřují nahoru a ven od těla.

Závěrem
Na závěr bych vás ráda ještě jednou upozornila na těsné zavinování v oblasti nožiček. Mrňous musí mít při dolních končetinách dostatek prostoru, aby mohl nožičky jak natahovat, tak i pokrčit k bříšku. Vhodnou dobou pro ukončení zavinování je rozmezí 4. - 6. měsíce, kdy se mrňous začíná převalovat na bříško.
Pevně věřím a doufám, že jsem vám téma zavinování přiblížila. Na druhou stranu si uvědomuji, že můžete mít doplňující otázky. Pokud vás tedy cokoliv zajímá, zeptejte se mě v diskuzi níže nebo na e-mailu poradna@imrnous.cz. Veškeré dotazy vám osobně zodpovím.
Buďme ve spojení:

Petra - iMrňous maminka
Jako zkušená maminka dvou mrňousů pro vás chystám články na téma těhotenství a mateřství.❤️

0 komentář
Diskuze
Máte zkušenosti, o které byste se rádi podělili? Využijte této diskuze.
Pro využití diskuze se
.