Kojení je jedna ze základních rutin, kterou budete s mrňousem provádět denně.
Nejen, že díky kojení nasytíte vašeho novorozence, ale zároveň si s ním budujete velmi úzký vztah. Už jen z tohoto důvodu je zapotřebí kojení provádět správně. Jak na to? Vše se vám pokusím vysvětlit v tomto článku.
Kdy začít kojit
Ještě než si vysvětlíme, jak správně kojit, tak by bylo dobré zmínit, kdy by mělo proběhnout první kojení. První přiložení novorozence k prsu by mělo být již v porodnici v rozmezí 30 - 120 minut od narození.
Z jakého prsu kojit?
Možná trochu zvláštní otázka, ale i toto je potřeba při kojení zohlednit.
V prsu existují dva druhy mléka, tzv. přední a zadní mléko. Přední mléko se vyplavuje dříve, je o něco sladší, zadní mléko je naopak tučnější - pro novorozence výživnější. Je tedy žádoucí, aby se po 2.-3. týdnu novorozenec kojil z jednoho prsu, aby vypil jak přední, tak i to zadní mléko.

V prvních 2-3 týdnech je to ovšem jedno. Mrňouse můžete přikládat k jakémukoliv prsu.
Jak dlouho kojit?
Správná délka kojení není přesně definovaná. Obecně platí, že bychom délku kojení neměli nijak omezovat, ale naopak mu dát volný průběh. Stává se, že dítě může být u prsu klidně i přes 30 minut.
Jak často kojit?
V prvních dnech života přikládejte mrňouse k prsu pravidelně zhruba v tříhodinovém intervalu. Je ovšem možné, že bude chtít sám od sebe mléko častěji.
Na druhou stranu, interval kojení nemusí být vždy pravidelný. Stane se vám, že jednou budete kojit co 30 minut, někdy zase bude interval okolo 3-4 hodin. Tento interval by však neměl být delší než 6 hodin.
Doporučení při kojení
Kojení by mělo probíhat v klidném a nerušeném prostředí. Ze začátku je to pro vás stresová situace, kde okolní podněty vás mohou zbytečně vyrušovat a znervózňovat, což dítě vycítí.

Může se stát, že se vám první kojení úplně nevydaří, což je naprosto v pořádku. Je tedy potřeba setrvat a nevzdávat se při prvním neúspěchu.
Mrňouse je dobré při kojení povzbuzovat. Není totiž pravidlem, že mrňouse přiložíte k prsu a on se začne automaticky kojit. V tomto případě je dobré na něj mluvit, hladit ho a usmívat se. Taktéž doporučuju mít mrňouska v úzkém kontaktu jeho kůží na vaši kůži. Neměl by mezi vámi být například polštář.
Může se stát, že vám bude mrňous při kojení usínat, tak co teď? Pokud se tak stane, tak je dobré mrňouse nechat prospat a zkusit to později. Přeci jen, takto malý organismus se snadno vyčerpá a potřebuje nabrat sílu. Usínání můžete ovšem oddálit. Stačí miminko trochu vysvléct, aby nemělo hodně vrstev a nebylo mu velké teplo, jelikož v teple se usíná mnohem lépe. Nehledě na fakt, že při kojení ho ještě zahříváte svým vlastním tělem.
Pokud se mrňous stále nechce přisát, můžete zkusit vyměnit prs. Pokud ani to nepomůže, tak to jednoduše zkuste o pár minut později.

Pár zásad, než začnete kojit
Ještě než si ukážeme polohy a začnete kojit, tak je zde pár zásad, které je dobré obecně dodržovat.
● Pokud je mrňous rozrušený či brečí, tak ho před kojením prvně uklidněte.
● Mrňouse k prsu přitahujte rukou za záda a ramena, nikoliv za hlavičku.
● Při kojení se snažte hlavičky a tváří dotýkat co nejméně - nenarušíte tak sací reflex.
● Prsu by se měla dotýkat brada, tvář i nos dítěte.
● Pokud potřebujete přestat kojit, nikdy mrňouse násilím neodtahujte. Raději mu jemně vložte malíček do koutku úst.
● V ideálním případě kojte tělo na tělo. Mezi vámi a mrňousem by neměl být žádný polštář či deka.
● Vždy přikládejte dítě k prsu, nikoliv prs k dítěti.
Nejčastější polohy kojení
Existuje hned několik poloh, v jakých můžete kojit. Ze začátku budete ovšem ráda, že mrňouse vůbec nějakým způsobem nakojíte. Jak jsem již ale několikrát zmiňovala v předchozích článcích, každé miminko je jiné a vždy mu vyhovuje něco jiného, stejně tak, jako vám.
Poloha vleže na boku
1. Lehněte si na bok a hlavu si podložte polštářem, aby výška hlavy byla srovnatelná s výškou ramene.
2. Dítě si položte na bok a hlavičku mu dejte do ohnuté části vaší spodní ruky.
3. Mrňous musí ležet na boku bříškem k vám. Zde si dejte velký pozor, aby mrňous neležel na zádech.

Poloha vsedě
1. Posaďte se a záda si pohodlně podložte polštářem.
2. Jednu ruku ohněte v lokti a na tuto ruku si položte mrňouse, aby zády ležel na předloktí a vy jste měla prsty na jeho hýždích.
3. Při této poloze bude mít mrňous jednu ruku kolem vašeho pasu a druhou na vašem prsu.
4. Ruku, na které vám leží mrňous, je dobré si podložit například polštářem, abyste nemusela držet celou váhu miminka.
Polohy pro maminky po císařském řezu
Poloha v polosedě
Tato poloha je hodně podobná poloze v sedě, akorát se o trochu více zakloníte a nohy pod koleny si podepřete polštářem.
Vleže na zádech
1. Lehněte si na záda a hlavu si podepřete polštářem.
2. Mrňouse si opatrně položte bříškem na sebe a rukama ho přidržujte na zádech.
3. Tato poloha je vhodná pro velmi malé, nedonošené mrňouse nebo pro ty, kteří mají slabý sací reflex.
Ve vzpřímené poloze
1. Sedněte si a podepřete si záda.
2. Pokud kojíte z levého prsu, tak si mrňouse obkročmo posaďte na levou nohu.
3. Pravou rukou podepírejte tělo a hlavičku mrňouse.
4. Levou rukou si podepírejte prs.

Správná technika při kojení
Úspěch kojení závisí na několika faktorech, které bych vám nyní ráda přiblížila.

Přisátí a sání
Aby došlo ke správnému přisátí, tak je potřeba, aby měl mrňous ústa ve stejné úrovni, jako je vaše bradavka. Neměl by se k ní nějak natahovat či naklánět. Následně bradavkou drážděte okolí úst, abyste u mrňouse vyvolala sací reflex. Ten poznáte tak, že bude mít široce otevřená ústa, kde jazyk může přesahovat přes dolní ret. Prs nabídněte mrňousovi tak, aby neuchopil pouze bradavku, ale i větší část dvorce. Zabráníte tak odírání bradavky o jazyk a dolní čelist.
Při správném sání by vás nemělo nic bolet a bradavka by měla být na konci neporušená.
Držení prsu
Při podpírání prsu byste se neměla prsty dotýkat dvorce. Pokud rukou nabízíte prs mrňousovi, tak se snažte, aby mrňous uchopil co největší část dvorce, nikoliv jen bradavku.
Oddalování prsu
Pokud kojíte, neměla byste prs oddalovat od nosu dítěte. Většina maminek toto provádí ve snaze mrňousovi usnadnit dýchání, což je ale chyba. Dítě totiž prs samo pustí, pokud se potřebuje pořádně nadechnout.

Závěrem
Na závěr bych ráda vypíchla, že by vás při kojení nemělo nic bolet. Pro správné kojení by poloha měla být pohodlná jak vám, tak i vašemu mrňousovi. Jaká to je? Na to přijdete až časem. Ze začátku se tedy rozhodně netrapte, pokud vám kojení nepůjde. Je to postupný proces, který potřebuje čas.
Pevně věřím a doufám, že jsem vám téma kojení přiblížila a vysvětlila. Pokud by vám ovšem nebylo něco jasné či jste měla jakýkoliv dotaz, tak se na mě nebojte obrátit na poradna@imrnous.cz. Ráda vám osobně s čímkoliv poradím.
Buďme ve spojení:

Petra - iMrňous maminka
Jako zkušená maminka dvou mrňousů pro vás chystám články na téma těhotenství a mateřství.❤️

0 komentář
Diskuze
Máte zkušenosti, o které byste se rádi podělili? Využijte této diskuze.
Pro využití diskuze se
.