Jak vybrat jídelní židličku

Společné stolování s rodinou je důležité pro budování vzájemných vztahů v rodině a zároveň i pro budování sociálních aspektů dítěte. 

V dnešní době – právě díky dětským jídelním židličkám – lze stolovat i s vaším mrňousem od útlého věku. Na trhu existuje velká škála různých židliček od různých výrobců, a tak jsem se rozhodla pro vás sepsat tento ucelený návod, kde se dozvíte vše důležité a na co si při výběru dát pozor.

Od kdy je vhodné používat jídelní židličku

Ve většině případů rodiče začínají uvažovat nad židličkou v době, kdy mrňous přechází z mléčné stravy na nemléčné příkrmy. Přechod je obvyklý kolem 4.-5. měsíce života. Pokud se rozhodnete s mrňousem stolovat už takto brzy, tak je důležité si vybrat židličku s polohovatelnou zádovou opěrkou. Mrňousek totiž musí být při krmení v polosedě – s mírně nakloněnými zády.

Ve většině případů se ovšem setkáte s židličkou, která je určena pro děti od 6 měsíců.

Druhy jídelních židliček

Židliček existuje skutečně velké množství, a je tedy při výběru vždy vhodné se zamyslet, jak budete židličku používat. Některé maminky využívají židličky pouze doma, protože s mrňousem nikam necestují. Pro takové maminky jsou pak vhodné spíše pevnější židličky s masivní konstrukcí. Pokud patříte k akčním maminkám, které často jezdí na chalupu či někam za rodinou, a zároveň chcete mít svojí vlastní židličku vždy s sebou, tak sáhněte po lehčí skládací variantě.

Druhy jídelních židliček

Klasické židličky

Klasické židličky se vyznačují svojí jednoduchostí bez různých dalších funkcí, což se odráží v ceně, která je zpravidla nižší. Takováto židlička je většinou vyrobena z plastu či dřeva a slouží pouze na sezení při jídle.

Výhody: nízká cena
Nevýhody: není možné židličku polohovat, špatná manipulace díky časté absenci koleček

Rostoucí židličky

Rostoucí židličky patří aktuálně mezi nejoblíbenější varianty a to z toho důvodu, že vám vystačí pouze jedna židlička, která s mrňousem bude postupně růst. Nepotřebujete tedy neustále dokupovat větší, což vás stojí akorát další peníze a čas. U takové židličky si libovolně nastavíte výšku a hloubku sedátka podle potřeby.

Výhody: jedna židlička vydrží i několik let
Nevýhody: oproti klasické židličce lehce vyšší cena

Multifunkční židličky

Jak už z názvu vyplývá, tuto židličku využijete hned při několika situacích. Židličku lze uzpůsobit jako lehátko, kolébka, hrací pultík či sedačka se stolečkem. Tato židlička je vhodná i při cestování, jelikož si můžete s sebou vzít vždy tu část, kterou zrovna budete potřebovat.

Výhody: dokáže ušetřit dost místa
Nevýhody: vyšší cena, při vysokém sezení může být židlička méně stabilní oproti jiným druhům

Polohovatelné židličky

Polohovatelné židličky

Polohovatelnou židličku využijete hlavně u těch nejmenších miminek od 4. měsíce. U těchto židliček lze nastavit opěrku zad do mírného polosedu, který je při krmení takto malých dětí nutný. Zároveň díky polosedu nenamáháte ještě stále se vyvíjející páteř.

Výhody: lze využít u těch nejmenších dětí, zbytečně nenamáhá páteř
Nevýhody: oproti klasickým židličkám lehce vyšší cena

Závěsné židličky

Závěsné židličky fungují na principu upevnění k běžné židli či jídelnímu stolu. Mnoho maminek může tuto variantu považovat za ideální, jen je potřeba si uvědomit, že pokud máte aktivnějšího mrňouse, tak tato židlička nenabízí vysokou bezpečnost a může být určitým způsobem i riziková.

Výhody: nízká cena, vhodné na cestování
Nevýhody: může být riziková, určeno pouze pro děti, které umí samostatně a pevně sedět, určeno pro děti starší 6 měsíců, nejde upevnit na skleněné stoly či stoly s jednou nohou

Důležité: pokud se rozhodnete pro tuto židličku, změřte si tloušťku vašeho stolu a ověřte u prodejce, zda půjde na ten váš připevnit.

Dětské podsedáky

Dětské podsedáky jsou určené hlavně pro větší děti, pro které je dětská jídelní židlička malá a zároveň klasická židle ještě moc velká – tzn., že bradu mají sotva na desce stolu. V takovém případě je vhodné pořídit podsedák, který funguje jako jakýsi nástavec, díky kterému na desku stolu pohodlně dosáhnou.

Výhody: vhodný kompromis pro větší děti
Nevýhody: při výběru nutnost řádně ověřit bezpečnost přichycení k židli

Na co si při výběru židličky dát pozor

Základní druhy židliček jsem vám již představila, tak se nyní ještě podíváme, na co si při výběru dát pozor, a jak se jednotlivé židličky od sebe dále liší.

Bezpečnost židličky

Bezpečnost je asi ten nejdůležitější aspekt, který u židličky zkoumáme. Samozřejmě, pokud to doma chcete mít hezké, měla by židlička ladit s okolním nábytkem, ale stabilita židličky je stále na prvním místě. Vámi vybraná židlička by tedy měla být dost robustní a pevná, aby se ani akční mrňous, který se v židličce více hýbe či rozhazuje rukama, nepřevrátil.

Ty nejstabilnější židličky mají dřevěnou či kovovou konstrukci a rozmezí mezi nohama je alespoň 50 cm. Pokud chcete mít opravdu jistotu, zvolte židličku s půlkruhovým podstavcem. Tyto židličky jsou nejstabilnější.

U židličky jsou taktéž nutností bezpečnostní pásy, které by měly být v ideálním případě pětibodové. Samotné zapínání pásů by pak mělo mít bezpečnostní pojistku, aby si mrňous nedokázal pásy sám uvolnit.

Určitě vám ještě doporučím, abyste svého mrňouse nenechávala v židličce bez dozoru. Dětské pojistky jsou jedna věc, ale i tak nejsou nepřekonatelnou překážkou, hlavně pro ty zvědavější miminka.

U vysokých židliček je vhodné ověřit, zda disponují systémem proti samovolnému složení.

Nastavitelnost židličky

Mít možnost si nastavit židličku je velmi důležité, jelikož to přímo ovlivňuje zdraví dítěte. Páteř dítěte se rychle vyvíjí, takže je důležité, aby mrňous seděl rovně. Sedák s opěrkou musí svírat pravý úhel a podnožka by měla být nastavena způsobem, aby měl mrňous na podložce celou plochu nožiček. Rozhodně by mu nožičky neměly volně viset ve vzduchu. Ideální židlička by měla poskytnout možnost nastavení opěrky nohou ve vertikální i horizontální rovině.

Materiál židličky

Židličky pro děti se vyrábí nejčastěji z plastu, dřeva, kovu nebo občas i z dřevotřísky. Každý materiál má své výhody i nevýhody. Některé maminky se vyhýbají dřevu, protože se hůře udržuje a raději volí plastové židličky. Další skupina maminek zase raději volí ty dřevěné, protože mají masivnější konstrukci a jeví se jako bezpečnější.

Pojďme se tedy společně podívat na jednotlivé materiály podrobněji.

Dřevěné židličky

Dřevěné židličky

Hlavní výhodou je pevnost židličky a dlouhá životnost. Tyto židličky jsou vyrobeny ze 100 % zdravotně nezávadných materiálů. Mínusem může být složitější údržba.

Jestliže se rozhodnete zakoupit dřevěnou židličku, tak je potřeba dát velký pozor na povrchovou úpravu. Materiál by měl být dokonale hladký a neměl by mít žádné defekty, aby se dítě nezranilo.

Výhody: 100% přírodní materiál, pevná konstrukce, dlouhá životnost
Nevýhody: zabere hodně místa, nelze složit a uskladnit, absence polohovatelné opěrky zad, není možné nastavení výšky – nutné předem ověřit, zda dosáhne k vašemu stolu

Kovové židličky

Stejně tak jako u dřevěných židliček se ty kovové vyjímají svojí stabilitou a dlouhou životností, takže se skvěle hodí pro každodenní používání. Kovová židlička se jen tak nepoškrábe ani u akčnějších mrňousů, a zároveň je vhodná pro alergiky díky svojí povrchové úpravě. Mínusem může být její vyšší váha, která je omezující například při častém přenášení či cestování.

Výhody: vysoká životnost a stabilita
Nevýhody: horší manipulace a vyšší váha

Plastové židličky

Plastové židličky jsou zpravidla mnohem levnější než dřevěné či kovové, což je ale vykoupeno nižší životností. Taktéž je potřeba dát vždy pozor na původ takové židličky, aby byla ověřena skrze zdravotně závadné látky v použitých materiálech. Výhodou u plastových židliček je hlavně její snadná údržba, omyvatelnost a váha, takže pokud s mrňousem často někam jezdíte, tak vám poskytne mnohem vyšší komfort.

Výhody: snadná omyvatelnost, snadná manipulace, lze ji pohodlně složit a uskladnit, lze různě polohovat opěrku zad a noh, lze nastavit výšku židličky
Nevýhody: nižší životnost, není natolik stabilní, některé sedáky nepropouští vzduch – což ovlivňuje pocení mrňouse, hlavně v letních měsících

Skladovatelnost židličky

Ne vždy si to u nákupu uvědomujeme, ale i skladovatelnost je důležitá a to především pro vícečlenné rodiny, které žijí v menším bytě. Taktéž je potřeba se zamyslet, zda s židličkou plánujete někam cestovat. Pokud jste akční miminka, která si s mrňousem ráda vyjede na chalupu či za kamarádkou, tak se při výběru zaměřte na velikost židličky po složení. Je taktéž vhodné si ověřit, jak složité je židličku rozložit a opětovně složit.

Skladovatelnost židličky

Omyvatelnost a údržba židličky

U miminek je zcela jasné a logické, že se u krmení zašpiní, a zároveň zašpiní i židličku. Je tedy na místě se poohlédnout po takové, která bude snadná na údržbu a která bude mít snadno omyvatelné materiály. Velkou výhodou u židliček je odnímatelný pultík, který lze pohodlně opláchnout a usušit.

Nosnost židličky

Židličky jsou koncipované tak, že podle věku zhruba odpovídají i váze dětí. Pokud ovšem koupíte židličku pro mrňouse již od 4.-6. měsíce, tak taková židlička má většinou nosnost do 15 kg. Židličku pak nemůžete využít i pro starší děti s věkem okolo 3 let. Pro takové děti je vhodné rovnou zakoupit model s vyšší nosností od 15 kg.

Upozornění: Nosnost určitě nedoporučuji překračovat. Můžete tak poničit židličku, a zároveň zbytečně ohrozit dítě!

Výbava židličky

Pokud máte již vybraný typ a materiál židličky, tak je vhodné se podívat ještě na výbavu. Pro maximální pohodlí by měla mít židlička i polstrování, které by mělo být měkké a zároveň dobře čistitelné a omyvatelné. Při výběru si ověřte i složitost tohoto polstrování. Často se totiž stává, že vám zapadají různé drobky do záhybů, ze kterých se poté velmi složitě odstraňují.

Dále by židlička měla obsahovat pultík, který dítěti slouží jako stůl a zároveň jako zábrana před pádem. Takový pultík by pak měl být polohovatelný a měl by jít odejmout pro snadné vyčištění například pod tekoucí vodou.

Ty lepší židličky obsahují i košík či další úložný prostor, do kterého můžete skládat různé hračky či další předměty, které potřebujete mít po ruce.

Závěrem, co si odnést

Při výběru židličky myslete na její použití. Popřemýšlejte, zda budete mít židličku pouze doma na každodenní používání nebo zda budete s židličkou i cestovat. Pro maximální praktičnost doporučuji židličku s odnímatelným pultíkem, který lze snadno omývat. Židlička by měla mít polohovatelnou podložku pro nožičky, které by měly být na podložce celou svojí plochou.

Ačkoliv je mrňous v židličce přikurtovaný pomocí pásů a stolečku, tak i přesto ho nenechávejte bez dozoru. To platí dvojnásob, pokud máte vyšší židličku a hrozil by pád dítěte.

Věřím, že výběr židličky může být poněkud hektický a vy si budete dlouho lámat hlavu s tím, který typ si domů pořídit. Ráda bych vám tímto nabídla i osobní konzultaci na poradna@imrnous.cz, kde vám poradím na míru. Neváhejte mě tedy kontaktovat, ráda to s vámi osobně proberu.

Buďme ve spojení:

TikTok

YouTube

Instagram

Facebook

Pinterest

Petra - iMrňous maminka

Jako zkušená maminka dvou mrňousů pro vás chystám články na téma těhotenství a mateřství.❤️

0 komentář

Diskuze

Máte zkušenosti, o které byste se rádi podělili? Využijte této diskuze.

Pro využití diskuze se .

Přihlášení zavřít

Cookies

Naše společnost používá soubory cookie ke správnému fungování vašeho oblíbeného e-shopu, k přizpůsobení obsahu stránek vašim potřebám, ke statistickým a marketingovým účelům. Kliknutím na tlačítko přijímám nám udělíte souhlas s jejich sběrem a zpracováním a my vám poskytneme ten nejlepší zážitek z nakupování.

Vaše nastavení souborů cookie

Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie v souladu s vlastními preferencemi a později podrobněji nastavit nebo kdykoli vypnout v patičce webu.

Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí.

Personalizaci provádíme na základě vámi prohlíženého zboží. Dále pak upravujeme zobrazovaný obsah podle toho, co vás zajímá.

Tyto cookies nám umožňují měření výkonu našeho webu a za pomoci získaných dat pak můžeme zlepšovat zážitek z nakupování našim zákazníkům.

Tyto cookies jsou využívány reklamními a sociálními sítěmi pro úpravu zobrazovaných reklam tak, aby pro vás byly zajímavé.