Mrňous je už na světě, pomalu se rozkoukává a jeho blažený úsměv často střídá pláč.
Vy pořádně nevíte co se děje, zkoušíte vše možné, ale pláč neustává. V tomto článku bych se s vámi ráda podívala na jeden z častých problémů, který u novorozenců nastává a tím je nadýmání neboli prdíky.
Pravděpodobně nejvíce náročné jsou první dva až tři měsíce života, kde se prdíky vyskytují nejčastěji a potrápí vás i mrňouska nejvíce. Věřte ale, že toto je pouze přechodné období a brzy se dá vše do pořádku. Postupem času bude mít vaše miminko stále lepší náladu a úsměv už nebude tak rychle střídán za pláč.
Odkud se berou prdíky?
Plynatost a nadýmání u miminka může mít různé charaktery vzniku. Některé můžete ovlivnit, jiné naopak ne. Část plynů vzniká například díky střevním bakteriím, které mléko rozkládají, což téměř neovlivníte. Pojďme se tedy společně podívat na základní faktory, které ovlivnit lze a které napomohou ke spokojenému životu vašeho mrňouska.
Špatná technika kojení
Mezi pravděpodobně nejčastější příčiny patří špatná technika kojení, kdy miminko spolu s mlékem polyká i okolní vzduch. Stává se, že miminko může být v nepohodlné poloze, kde se k prsu musí různě natahovat a pusinka mu přitom pořádně nepřiléhá k bradavce. Tím pádem nasává jak mléko, tak i okolní vzduch, který způsobuje právě onu plynatost.

Kojení přes klobouček
Při kojení přes klobouček vzniká lehký podtlak, aby se usnadnilo kojení, což zapříčiňuje, že mléko vytéká z prsu rychleji a miminko má problém stíhat polykat. Stává se tedy, že miminko začne rychle hltat, a tím pádem polyká i vzduch, který opět zapříčiní vznik prdíků.
Kojení přes klobouček se tedy využívá hlavně u maminek, které mají buď malé nebo vpáčené bradavky, které znemožňují klasické kojení. U maminek, které mají klasicky vystouplé bradavky se tato metoda nedoporučuje, protože díky odlišnému sání se ovlivňuje i tvorba mléka a miminko se na kloboučku stává závislé.
Krmení z lahvičky
Ať už jste z jakéhokoliv důvodu nucená kojit z lahvičky, tak i odtud může pramenit zdroj problémů. Jednoduše řečeno může být špatná lahvička nebo může být i nesprávný sklon při samotném krmení. V obou případech může opět docházet k polykání nadměrného množství vzduchu. Pokud tedy vybíráte lahvičku, doporučujeme vybrat takovou, která má speciální anatomicky tvarovaný dudlík, který simuluje mateřské prso.

Krmení pomocí umělého mléka
Pokud jste nucená mrňouska krmit umělým mlékem, tak je důležitý postup přípravy. Většina maminek totiž mléko s vodou protřepává – zde dochází k nasycení nápoje vzduchem, který opět vede ke vzniku prdíků. Zkuste tedy raději mléko promíchat obyčejnou lžičkou, čímž omezíte obsah vzduchu.
Strava maminky
Asi se nebudete extra divit, když vám nyní řeknu, že i vaše strava může určitým způsobem ovlivnit zažívání vašeho miminka. Tvorba mléka je totiž ovlivněná tím, co sníte, takže pokud konzumujete nadýmavé potraviny, jako například jsou luštěniny či čerstvé pečivo, tak to může negativně ovlivnit i vašeho mrňouse. Zde ale zbystřete, jelikož obecně se nedoporučuje držet nějaké extra diety, ale naopak dodržovat zdravou životosprávu a vyváženou pestrou stravu.

Co pomáhá na prdíky?
Existuje mnoho různých názorů a tipů, jak se s prdíky vypořádat a tak jsem pro vás vybrala pár těch základních, které by mohly pomoci.
Kapky na prdíky
První možností jsou speciální kapky, které lze zakoupit v lékárně. Pediatři doporučují, že by se kapky či podobné přípravky proti nadýmání měly používat vždy před každým kojením. Pro maximální účinek pak můžete kapky doplnit ještě probiotiky, která jsou speciálně určená pro kojence.
Fenyklový čaj
Další alternativou je podávání fenyklového čaje, který může taktéž pomoci miminku od nadýmání a bolesti bříška. Fenyklový čaj je vhodný pro miminka starší alespoň jednoho týdne a v poslední době se doporučuje podávat spíše kojící matce, než samotnému dítěti. Je to z důvodu, že látky obsažené ve fenyklové silici mohou mít karcinogenní či genotoxické vlastnosti, což na tak malý organismus může mít následky.

Čaj pro kojící matky
Jedná se o speciální čaj, který je složený hned z několika druhů bylin, které podporují nejen tvorbu mléka, ale zároveň pomáhají i eliminovat nadýmání u miminek.
Masírování bříška
Pokud jste vyzkoušela už nějaké přípravky a stále jste nedosáhla uspokojivých výsledků, pak můžete vyzkoušet i masáž bříška. Masáž se provádí velmi jemnými pohyby, aby se miminku více “rozhýbala” střeva a plyny mohly vyjít ven. K masáži lze použít i speciální olejíček pro novorozence nebo mírně nahřátá látková plena.
TIP: K masírování bříška můžete využít termofor z třešňových pecek.
Polohování na bříško
Polohování na bříško je metoda, kde novorozenci podržíte hlavičku a opatrně ho přetočíte ze zad na bříško. Tím posílíte jeho břišní stěnu, vzpřimovače krční páteře a zároveň usnadníte eliminaci prdíků. Tuto praktiku lze provádět i několikrát denně. Je ovšem dost možné, že při prvních pokusech bude miminko lehce protestovat a nebude se mu to líbit, tak se nezalekněte.
Cvičení
Cvičení je asi nejrozšířenější a nejoblíbenější praktika pro odstranění prdíků. Cvičení spočívá v tom, že lehce uchopíte nožičky s kolínky u sebe a jemně je zatlačíte směrem k bříšku. Poté s kolínky začnete lehce kroužit a následně je vrátíte zpět. Cvičení pomůže miminku od prdíků díky podpoře peristaltiky střev a zároveň procvičíte i jeho kyčle. Vřele doporučuji se o tomto tématu poradit se svým pediatrem. Je totiž velmi důležité, aby se veškeré cviky prováděly správně.

Odříhnutí po kojení
Po každém kojení je důležité, aby se miminka nechala odříhnout. Je to z důvodu, že se miminko zbaví přebytečného vzduchu, který se při kojení nashromáždil v žaludku. Ptáte se, co dělat, když vám mrňous při kojení usnul? V takovém případě není nutné mrňouse budit, můžete ho v klidu nechat spát.
TIP: Zkuste i během kojení dělat menší přestávky, aby měl mrňous čas si odříhnout.
Rektální rourka
Poslední možností, kterou vám dnes maminky poradím, je rektální rourka. Zde ale pozor, rektální rourku doporučuji používat hlavně v případě, že nezaberou rady, které jsem zmínila výše. Pokud se ptáte proč, tak je to z důvodu, že při příliš častém dráždění konečníku mrňouskova střeva “zpohodlní” a miminko následně ztrácí přirozenou tendenci bojovat s prdíky.
Závěrem
Moc dobře vím, že toto období může být velice hektické a náročné jak pro vás, tak i vašeho mrňouse. Nemějte ale strach, jakmile trochu povyroste, rázem bude pohyblivější a silnější, což má přímý vliv na peristaltiku střev, díky čemuž si mrňous dokáže od plynatosti pomoct sám přirozeně. V tu chvíli se určitě uklidní a s prdíky bude nadobro konec.
Pevně věřím a doufám, že jsem vám problematiku vysvětlila a zároveň pomohla v boji s prdíky. Pokud byste ovšem měla ještě jakýkoliv dotaz, tak mě neváhejte kontaktovat na poradna@imrnous.cz. Ráda s vámi vše osobně proberu.
Buďme ve spojení:

Petra - iMrňous maminka
Jako zkušená maminka dvou mrňousů pro vás chystám články na téma těhotenství a mateřství.❤️

0 komentář
Diskuze
Máte zkušenosti, o které byste se rádi podělili? Využijte této diskuze.
Pro využití diskuze se
.