Zajímá vás, co to vlastně ten monitor dechu je, jak funguje a jak ho použít?
Je to přístroj, v podstatě detektor pohybu, který je tak citlivý, že zaznamenává dech dítěte a vyhodnocuje jednotlivé abnormality. Pokud se dech dítěte zpomalí, zastaví, má určité nepravidelnosti či apnoické pauzy, tak na to přístroj zavčasu zareaguje a vás upozorní. Díky monitoru dechu tak dokážete předejít syndromu náhlého úmrtí novorozence, zavčasu podat případnou pomoc a předejít neštěstí.
Do kdy je vhodné používat monitor dechu?
Monitor dechu je extrémně důležitý hlavně v prvních šesti měsících života, avšak doporučuje se do jednoho roku. Poté je používání zcela individuální dle pohyblivosti dítěte v postýlce. Stává se, že mrňous bude v noci v postýlce putovat a monitor bude zbytečně spouštět alarm.
Monitor doporučujeme používat hlavně u miminka, které se předčasně narodilo či má nějaké onemocnění. Jistota je jistota.
Je monitor dechu nutnost?
Pokud se ptáte, zda je monitor dechu nutností, tak vyloženě není, ale záleží na úhlu pohledu. Není to až tak vysoká investice, při které získáte pocit klidu a jistoty. Už tak budete mít díky mrňousovi málo spánku, kde není namístě neustále přemítat nad tím, zda se s miminkem něco neděje.
Pokud jste čerstvá prvorodička a nemáte ještě zatím mnoho zkušeností, tak vám monitor doporučujeme.

Jak vybrat monitor dechu
Na trhu existuje velké množství různých monitorů dechů, které se dělí na dvě základní skupiny. Poté se od sebe odlišují dle svých funkcí a dalších parametrů. Pojďme se tedy na celou problematiku společně podívat.
Deskové monitory dechu do postýlky
Tento typ monitoru je asi nejrozšířenější a nejoblíbenější, používá se například i v nemocnicích. Monitor se skládá ze dvou částí, které jsou vzájemně propojeny kabelem. První část je snímací deska, která se vkládá do postýlky pod matraci mrňouse, takže nedochází k žádnému kontaktu s dítětem. Nemusíte se tak bát, že by se mrňous o desku zranil nebo mu nějak zavazela. Druhou částí je pak vyhodnocovací jednotka.
U snímací podložky by mělo být vždy uvedeno, jak široká může být matrace, aby přístroj fungoval správně. U těch nejmenších novorozenců lze podložku vložit přímo pod prostěradlo, čímž docílíte ještě přesnějšího měření.
TIP: Doporučujeme koupit přístroj, který obsahuje dvě snímací podložky. U většího mrňouse tak pokryjete celou část postýlky a u menších si můžete dát jednu podložku pod matraci a druhou třeba do kočárku. Ušetříte si tak práci s neustálým přendáváním.
Monitor dechu na plenu

Monitor na plenu, neboli mobilní detektor dechu, je monitor, který se připíná na plenku dítěte pomocí klipu a neobsahuje snímací podložku. Tento monitor je pro rodiče výhodný z toho důvodu, že můžete mrňouse různě přenášet a zároveň ho neustále měřit. Monitor funguje tak, že se umístí z přední strany plenky, přičemž se neustále dotýká bříška a zaznamenává jeho pohyb.
Tento typ monitoru je velmi jednoduchý na instalaci, snadno se přenáší, ale zároveň má i nevýhodu, že aktivnějšímu miminku může překážet či ho omezovat v pohybu. Ono i pokud bude miminko už větší a bude se přetáčet na bříško, tak se monitor může lehce uvolnit a spustit alarm.
Monitor na plenku doporučujeme i v případě, že budete s miminkem často manipulovat či s ním spát v manželské posteli. Taktéž i při cestování je tento typ vhodný, jen si zde dejte pozor na cestu autem, kde jsou otřesy a monitor by mohl situaci špatně vyhodnotit - spustit alarm.
Monitor dechu pro dvojčata
Pokud jste maminka, která má to štěstí a má dvojčátka, tak i pro vás výrobci mají řešení. Monitor dechu je stejný jako klasický deskový, jen balení obsahuje více měřících desek. Co je ovšem pro správné fungování důležité zmínit, tak je to, aby mrňouskové v postýlkách spali odděleně. Pokud jste už koupili postýlku pro dvojčátka, tak doporučujeme spíše plenkové monitory.

Funkce monitoru dechu
Monitory dechu mají nespočet různých funkcí, kde zde vypíchneme ty, které by se mohly opravdu hodit.
● Dodatečné senzory - mohou snímat i tělní teplotu, pohyby či polohy miminka
● Upozornění na nízkou baterii - upozorní vás, že je potřeba nabít či vyměnit baterie
● Nahrávání dýchání - umožní vám si zpětně přehrát frekvence dýchání, což se může hodit, pokud by nastal nějaký zdravotní problém
● Vibrace - donutí dítě k pohybu, pokud přístroj zaznamená nepravidelnou frekvenci dýchání
● Chytrá aplikace - monitor lze propojit s mobilním telefonem
● Vizuální kontrolky - monitor vás upozorní nejen zvukově, ale zároveň začne i blikat či svítit
● Propojení - většina deskových monitorů se propojují pomocí kabelu, ovšem ty dražší mají možnost propojit i pomocí WiFi a Bluetooth.
Kalibrace monitoru dechu
Pokud si zakoupíte nový monitor dechu, tak je již nastavený a kalibrovaný od výrobce. Nemusíte tedy kalibraci nikterak řešit. Může se ovšem stát, že si monitor koupíte z druhé ruky, kde by naopak kalibrací projít určitě měl. Totéž platí i v případě, že je přístroj delší dobu uskladněný nebo ho delší dobu již používáte. Uvádí se, že je dobré kalibraci provést každé dva roky. Kalibraci je vhodné svěřit přímo výrobci daného produktu, abyste měli stoprocentní jistotu, že měření je správné.

Napájení monitoru dechu
Kvůli bezpečnosti miminka jsou monitory dechu napájeny klasickou alkalickou baterií, namísto napájení z elektrické zásuvky. Jak už bylo uvedeno výše, doporučujeme vybrat takový monitor, který disponuje funkcí upozornění na nízkou baterii. Budete tak dostatečně dopředu vědět, že je nutné baterie vyměnit a že přístroj funguje tak, jak by měl.

Co si odnést na závěr
Monitor dechu se určitě vyplatí pořídit, hlavně v prvních šesti měsících života. Při výběru je potřeba zkontrolovat, jak máte tlustou matraci, aby přístroj správně měřil. Pokud náhodou kupujete monitor dechu z bazaru, tak ho určitě nechat samotným výrobcem zkalibrovat.
0 komentář
Diskuze
Máte zkušenosti, o které byste se rádi podělili? Využijte této diskuze.
Pro využití diskuze se
.