Koukáte na svého mrňouse, on se dívá na vás, směje se, a vy si říkáte, co tak asi doopravdy vidí?
Přemýšleli jste někdy nad tím? Tímto článkem bychom vám rádi přiblížili vývoj zraku dítěte. Řekneme si, co a jak vidí, a na co si zároveň dát pozor.
Miminka se s fungujícím zrakem již narodí, ale nevidí to stejné jako dospělý člověk. Jejich zrak se pomalu vyvíjí a je stále dokonalejší. Ihned po porodu, pokud je miminko zdravé, vnímá světlo a tmu. Může mu tedy vadit například ostré světlo, které mu může svítit do očiček při koupání, jak jsme si řekli v minulém článku – Jak na koupání miminka.

Postupem času začíná vidět i obrysy okolních předmětů a hlavně lidí – vás. Nemusíte se tedy strachovat, pokud novorozenec ze začátku nereaguje na vaše gesta, či gesta vašich nejbližších. Jednoduše vás ještě nevidí, ale to přijde časem.
Novorozenec
Novorozenec dokáže hravě rozlišovat světlo a tmu, základní tvary, pohyb okolo sebe a šedé barvy. Dá se říci, že vidí v podstatě do délky 20–30 cm před sebe, což mu dává možnost rozeznat svou maminku, která ho drží v náručí a mluví na něj. Vše ostatní vidí rozmazaně, jelikož nemá vytrénované oční svaly, a případné zaostření je pro něj velmi namáhavé.

1. Měsíc
Miminko začíná vidět jasněji obrysy předmětů v jeho bezpředmětné blízkosti. Taktéž i barvy jsou jasnější a zároveň přestává postupně šilhat. Pro správný vývoj zraku jsou pro mrňouse důležité zvukové hračky, jako je například chrastítko.
3. měsíc
Oční svaly jsou již celkem vytrénované, takže dokáže udržet pohled na daný předmět daleko déle, a zároveň se mu lépe daří rozeznávat známé tváře. Pomalu začíná natahovat ručičky po předmětech v jeho zorném poli.
4. měsíc
Mrňous vnímá světla a barvy už mnohem lépe. Všímá si různých detailů a dokáže už spolehlivě rozpoznat svoje rodiče. V tomto věku doporučujeme mrňousovi zavěsit hrazdičku a na ní různé hračky. Bude se jich snažit dotknout a dále je zkoumat. Hračky doporučujeme různě střídat. Jak tvary, tak i jednotlivé barvy.
5. měsíc
V pátém měsíci dokáže rozlišit už i různé odstíny a předměty, které jsou od něj více vzdálené. Mrňous začíná mít prostorovou orientaci a spíše natahuje ručičky po předmětech, které jsou k němu blíže.
6. a 7. měsíc
V tomto věku dokáže již zaostřit téměř na jakoukoliv vzdálenost a rozhlížet se všemi směry. Přestává natáčet hlavu, pokud před ním pohybujete hračkou, a zároveň dokáže rozeznat lidi z větší dálky. Mrňousek už by v těchto měsících neměl šilhat – pokud se tak děje, doporučujeme raději zajít k lékaři.

8. měsíc
Ideální měsíc na hraní na schovávanou. Mrňous si dokáže uvědomit dané předměty které vidí a zná, takže ho bude bavit, pokud je najednou schováte a následně ukážete.
9. měsíc
V devátém měsíci se prckovi vybarvují oči. Barva jeho očí se stává téměř definitivní a může se lišit už jen v drobných detailech. V tomto věku vidí už i hodně vzdálené předměty, avšak ještě stále rozmazaně.
10. měsíc
Na dálku vidí už relativně dobře, jen ještě nerozeznává jednotlivé detaily.
11. měsíc
Mrňous začíná vidět téměř dokonale. Dokáže už z větší dálky rozeznat tváře, jeho prostorová orientace se taktéž hodně zlepšila a pozadí začíná být čisté, nikoliv rozmazané.
12. měsíc
V jednom roce začíná mrňous vidět jako dospělý člověk. Vidí už drtivou většinu detailů i barev. Zajímá ho okolní svět, rád objevuje a poznává.

Jak poznám, že moje dítě potřebuje navštívit lékaře
První indikátor je šilhavost. Během třetího až šestého měsíce by se mělo šilhání úplně vytratit. Pokud se tak nestalo, doporučujeme navštívit lékaře a daný problém řešit. Mnoho rodičů toto ignoruje v domnění, že se to spraví samo. Hrozí zde ale, že se u mrňouse v pozdějším věku vyskytne tupozrakost, kde dítě bude vidět ostře pouze na jedno oko.

Druhým indikátorem je časté tření očí ručičkou. V pozdějším věku může narážet do nábytku a ještě v pozdějším si může knihy tisknout příliš blízko k očím.
Během školního věku se mohou zhoršit výsledky ve škole právě díky špatnému zraku a následné nesoustředěnosti.
Dítě kamarádky už vidí a to moje ne!
Stává se, že rodiče kolikrát zbytečně plaší a strachují se, že jejich prcek nevidí či má problém se zrakem. Než začnete panikařit, tak je dobré porovnat zrak s vrstevníky, ale ani to nemusí být směrodatné. Každé dítě je jiné, vyvíjí se jiným způsobem a zrak funguje obdobně, jako je tomu například u chození a mluvení. Každý začíná v jiném věku, což je naprosto normální.

Závěrem
Na závěr doporučujeme hlídat následující. V šestém měsíci by miminko mělo přestat šilhat a zornička by měla být černá. Pokud má jinou barvu, tak je to opět důvod k návštěvě lékaře. Taktéž je dobré sledovat i jeho oči, zda mu náhodou některé neujíždí příliš do strany.

0 komentář
Diskuze
Máte zkušenosti, o které byste se rádi podělili? Využijte této diskuze.
Pro využití diskuze se
.