Přijeli jste z porodnice domů, jste nová maminka a najednou čelíte obrovské výzvě - správně se postarat o novorozence.
Mezi základní věci, které budete praktikovat, určitě patří koupání miminka. Víte ale, jak na správné koupání a co to vše obnáší? Sepsali jsme pro vás podrobný článek, který vás koupáním provede a odstraní zbytečné obavy.
Koupání novorozence v porodnici
Úplně první koupání vašeho mrňouse čeká již v porodnici, což ale není úplně nutné a kolikrát ani žádoucí. Dítě je ihned po porodu pokryté mázkem a krví, čehož se snaží personál nemocnice zbavit, aby pro ně nebylo dítě infekční. Mázek je ale pro dítě prospěšný. Ihned po porodu vyživuje novorozence skrze kůži a proto není nutně potřeba se mázku zbavovat. Stačí dítě lehce osušit, kde se část mázku vstřebá a zbytek po čase uschne a upadne. Tímto předcházíte vzniku pozdějším možným ekzémům, problémům s pletí a celkově vysušeností kůže ihned po porodu.

Kdy tedy poprvé koupat novorozence?
Pokud odmítnete koupání ihned po porodu, tak si můžete mrňouse v poklidu vykoupat buď během šestinedělí na porodním oddělení nebo si počkat až domů. Pokud se rozhodnete počkat až domů, tak na to máte plné právo a nikdo by se na vás neměl zlobit ani tlačit, abyste mrňouse umyla již v porodnici.
Jak často miminko koupat?
Někde se dočtete nebo vám někdo dokonce doporučí, abyste miminko koupala každý den. Opak je však pravdou. V dnešní době se kožní lékaři i pediatři přiklání spíše ke koupání jednou za dva až tři dny. Je to z důvodu, aby se pokožka zbytečně nevysušovala. Pokud váš mrňous trpí extrémně citlivou pokožkou či trpí na ekzémy, tak klidně postačí koupat i jednou za týden.

Kdyby nastal případ, že musíte miminko koupat častěji, tak doporučujeme použít pouze vodu bez použití mýdla.
Naopak bychom měli každý den mrňousovi zkontrolovat záhyby na těle, zda se mu tam neusazuje přebytečný maz, čímž předejdeme vzniku opruzenin. Doporučujeme udělat kontrolu za ušními boltci, v podpaží, na končetinách a v tříslech. Usazený maz odstraňte navlhčeným vatovým tamponem.
Kde dítě koupat?
Při koupání máme hned několik možností, kde dítě vykoupat. Můžeme ho koupat ve vaně, ve vaničce, v kyblíku či v umyvadle.
Koupání miminka ve vaně
Koupání ve vaně má své výhody i nevýhody. Abyste zde mohla koupat miminko, tak budete určitě potřebovat lehátko do vany. Spotřeba vody bude lehce vyšší a zároveň se budete muset do vany více ohýbat. Na druhou stranu bude mít miminko ve vaně hodně prostoru, aby mohlo kopat nožičkama, čímž může ulevit svému bříšku od případného nadýmání.
Koupání miminka v umyvadle
Pokud máte větší umyvadlo, tak je to dobrou alternativou pro koupání ve vaně. Zde stačí umístit podložku do vany a miminko v něm komfortně vykoupat.
Koupání miminka ve vaničce
Dětská vanička na koupání má hned několik výhod. Je bezpečná, pohodlná pro vás i mrňouse a zároveň můžete vaničku přemístit do jiných místností. Může se totiž stát, že v koupelně bude příliš chladno. Ideální teplota okolního vzduchu pro koupání by měla být okolo 24–25 °C. Vaničky se dají pořídit buď uzpůsobené k udržení bezpečné polohy mrňouse nebo s plochým dnem. Do větších a prostornějších vaniček je vhodné umístit lehátko či podložku do vany, abyste zvýšila bezpečnost miminka.

Koupání miminka v kyblíku
Koupací kyblík je alternativa ke koupací vaničce hlavně pro novorozence a menší mrňousky. Jedná se o bezpečný styl koupání, kde je dítě v kyblíku stabilní. S kyblíkem ušetříte taktéž i vodu, ale je potřeba myslet na to, že prostor je celkem stísněný, což nemusí každému mrňousovi vyhovovat.
Co budu ke koupání dítěte potřebovat?
Na začátek by bylo dobré zdůraznit, že je žádoucí, abyste si před koupáním vše nachystala. Od miminka během koupání určitě neodbíhejte, mějte jej stále pod kontrolou.
● Vaničku či koupací kyblík
● Podložku do vany
● Teploměr
● Žínku
● Dětské mýdlo či sprchový gel
● Dětský šampon na vlásky
● Osušku či jemný ručník
● Dětské mléko, olej či krém
● Krém na opruzeniny
● Čistou plenku
● Vatové tyčinky na nos a uši
● Hřebínek na vlasy
● Pyžamko
● U novorozenců líh na čištění pupíku
Jaká by měla být teplota vody při koupání?

Jak již bylo zmíněno výše. Ideální teplota, okolního vzduchu pro koupání, by měla být okolo 24–25 °C. Teplota vody by pak měla být stejná jako je lidské tělo, což je okolo 37 °C. Teplotu vody vždy před koupáním změřte teploměrem.

Jak při mytí miminka postupovat, jak ho držet a čím ho usušit?
Ještě jednou zdůrazníme, abyste si vše ke koupání předem nachystala. Při koupání, kdy je miminko ve vodě, nikdy neodcházejte!
1. Pokud máte nachystáno, tak do vany či vaničce napusťte přibližně 10–15 cm vody.
2. Jednou rukou podložte miminku hlavičku a druhou rukou miminko přidržujte a umývejte.
3. Při koupání postupujte od hlavičky k nožičkám.
4. S houbou či žínkou manipulujte velmi jemně. Je důležité, abyste miminko nijak nedřela, ale naopak spíše jemně masírovala.
5. U miminek očistěte hlavně tělesné záhyby, aby se předešlo opruzeninám (podpaží, záhyby u nohou, zadeček, pupík atd.)
6. U chlapců nikdy nepřetahujte předkožku.
7. U děvčátek, při koupání genitálií, postupujte vždy zepředu dozadu. Eliminujete tak riziko přenosu bakterií do genitálu.
8. Po umytí osušte miminko lehkými tahy. K osušení využijte jemný ručník a osušte jím důkladně všechny tělesné záhyby.
9. Vatovou tyčinkou vyčistěte nos a uši. Zde si dejte ale pozor, abyste ušní maz spíše nestrkali dovnitř do ucha! Čistíme hlavně boltec. Do nosní dutiny nezajíždějte příliš hluboko. Úplně v pohodě postačí, pokud odstraníte pouze viditelné nečistoty.

10. Pokud mrňous nemá ještě úplně zahojený pupík, tak ho opatrně vydezinfikujte lihem a důkladně vysušte. Toto je potřeba dělat každý den do úplného zhojení.
11. Nehtíky na ručičkách i nožičkách je vhodné stříhat kleštičkami pro děti, případně nůžkami, které mají zaoblenou špičku. Předejdeme tím případnému poranění.
12. Jakmile je mrňousek čistý a osušený, tak celé tělíčko důkladně natřete tělovým mlékem či dětským olejíčkem. Tento krok je opravdu důležitý, neboť pokožka novorozence je velmi náchylná k vysušení.
Jak na mytí dětských vlásků?
U novorozenců kolikrát stačí hlavičku otřít žínkou bez použití šamponu. U kojenců stačí vlásky umývat šamponem jednou za týden či dva, aby se hlavička zbytečně nevysušovala. K umývání používejte vždy dětský šampon, který je citlivý a pokožku zbytečně nevysušuje. Další výhodou je fakt, že pokud se náhodou dítěti dostane do očí, tak ho v nich nebude štípat. Vlásky následně učešte jemným kartáčkem, kterým zároveň masírujete pokožku hlavy a podporujete tak její prokrvení.
V jaký čas je ideální dítě koupat?
Pravděpodobně nejvhodnější dobou pro koupání miminka je v podvečer či večer. Ideálně zhruba jednu hodinu před krmením a uložením do postýlky. Pokud je koupel provedená správně, tak se dítě skvěle zklidní, což napomáhá bezproblémovému usnutí.
Co dělat, když si miminko při koupání lokne vody

Může se stát a je to i celkem časté, že si miminko lokne trochu vody. Pokud se tak stane, je potřeba zachovat klid, aby i mrňous byl klidný. V takovém případě je vhodné miminko sbalit do klubíčka a v klidu jej houpat. Rozhodně nedoporučujeme s miminkem třást ve snaze z něj “vyklepat” vodu. Miminko bude spíše v šoku z třepání než z toho, že si trochu loklo vody.
Co dělat, když miminko při koupání pláče
Mezi nejčastější důvody patří pravděpodobně to, že miminko není ponořené ve vodě. Mrňousek je z bříška maminky zvyklý na hodně vody, takže ho doporučujeme ponořit celého do vody tak, aby mu koukala pouze hlavička a ramínka. Dalším důvodem může být ostré světlo v koupelně, které ho oslňuje. Vyzkoušet můžete i zabalení miminka do obyčejné látkové pleny a poté ho polévat či rovnou vložit do vody. Miminka tento pocit milují - cítí se jistěji a bezpečněji, podobně jako v zavinovačce.

Závěrem
Pevně věříme a doufáme, že jsme vám problematiku koupání vysvětlili. Je zcela normální, že první koupání pro vás bude hektické skrze pramenící nervozitu, ale věřte, že toto brzy odezní a poté si s úsměvem koupání společně užijete. Pokud by vás ještě cokoliv zajímalo, tak jsme vám k dispozici. Rádi odpovíme na veškeré vaše dotazy.

0 komentář
Diskuze
Máte zkušenosti, o které byste se rádi podělili? Využijte této diskuze.
Pro využití diskuze se
.