Kojící polštář je pomůcka, která vám usnadní život v prvních měsících s miminkem.
Můžete ho využít ke kojení, ale bude velkým pomocníkem i během těhotenství. Je však důležité vědět, jak správně takový polštář vybrat a použít. Pojďme se na to tedy podívat.

Jak použít kojící polštář
Kojící polštář nabízí skvělou oporu a komfort během kojení jak pro maminku, tak i mrňouse. Díky polštáři budete moct kojit ve všech polohách, aniž byste musela mrňouse držet – bude zafixovaný, takže ulevíte nejen své ruce, ale i zádům.
Jelikož je miminko z bříška zvyklé být stále něčím obklopené, může na něj samotná postýlka působit dost prázdně. Maminky tedy polštář často využívají i jako mantinel do postýlky, což má hned několik výhod – miminko se bude cítit v teple, v bezpečí a zároveň bude cítit váši vůni, takže bude klidnější
a bude se mu lépe usínat – bude si totiž myslet, že mu jste na blízku.

Polštář můžete využít i vy sama při relaxaci či usínání během těhotenství, kdy bude účinně podpírat vaše břicho a zároveň rovnat páteř.
Kdy si polštář pořídit?
Tuto pomůcku si můžete klidně pořídit už v druhém trimestru těhotenství, kdy se bříško začíná viditelně zvětšovat. V tomto období začne přicházet značná zátěž na vaše záda, která může vyústit v nepříjemnou bolest. Polštář vám poskytne skvělou oporu nejen při spánku, ale zároveň poslouží i jako relaxační podložka.
Jak vybrat kojící polštář

Kojící polštář je pomůcka, kterou budete s miminkem využívat i několikrát denně, takže už od pohledu by se vám polštář měl líbit a vyhovovat vám tvarem a velikostí. Druhým důležitým bodem je to, aby byl potah polštáře pratelný – miminko může během nebo po kojení ublinkávat, tak abyste ho zvládala udržovat v neustálé čistotě. Dále je potřeba, aby byla výplň z antialergenního materiálu a extra nešustila, což by mohlo miminko budit. V neposlední řadě je žádoucí, aby kojenecké polštáře byly vyrobeny z certifikovaných materiálů, u kterých si můžeme být zcela jisti jejich nezávadností.
Velikost kojícího polštáře
Velikost polštáře je taktéž klíčová. Je velmi důležité, aby opora nohy byla po celé délce, takže volte polštáře s minimální délkou 120 cm. Výjimku mohou tvořit cestovní kojící polštáře, kde vnitřní strana je okolo 80 cm.
Správná výplň kojícího polštáře
Polštáře se nejčastěji vyrábí se dvěma druhy výplní. Prvním je duté vlákno, které nevydává žádný zvuk, ale zase má horší tvarovací schopnosti. Polštář vyplněný tímto vláknem se vám tedy nepřizpůsobí tak skvěle, jako výplň z kuliček, u kterých je zase problém jejich hlučnost – šustí. Pak už jen záleží, jak moc bude vaše miminko citlivé na hluk a zda ho budou kuličky budit.

Jak správně s polštářem kojit
Existuje mnoho technik kojení, které mohou být bez této pomůcky nevhodné, protože u nich může mít miminko špatnou polohu. U větších miminek je obzvláště těžké udržet ruku v klidu, abychom docílili bezproblémového kojení.
Kojící polštáře mají většinou tvar do písmene “J” či “C” a na svých koncích šňůrky, které umožňují svázání do podkovy. Polštář lze využívat jak vleže, tak i vsedě, kdy si polštář kolem sebe pod prsa obtočíte a miminko pak jednoduše položíte na něj. Je nutné, aby mělo miminko zafixovanou hlavičku tak, aby mu nepadala na stranu. Zároveň si jeho tělíčko přitiskněte ke svému tělu, což vám následně dovolí si pohodlně opřít záda.

Závěr
Při výběru polštáře dbejte především na použité materiály a pratelnost polštáře či samostatného povlaku. Důležitým faktorem je i výplň, která by měla být antialergenní. Polštář by vás měl celkově „bavit“, protože s ním budete trávit velkou část mateřství a bude vám nejen skvělým společníkem, ale také nepostradatelným pomocníkem.
0 komentář
Diskuze
Máte zkušenosti, o které byste se rádi podělili? Využijte této diskuze.
Pro využití diskuze se
.