První pocity maminky mohou být leckdy smíšené. Radost a štěstí z drobečka střídá nervozita z toho, co přijde po porodu. Zvládnu se o mrňouska postarat?
Co vše mám koupit před porodem? Hlavně, aby mu nic nechybělo! Většina zkušených maminek říká, že není třeba před narozením nakupovat mnoho věcí, výbavičku pro miminko doplníte po jeho narození. Každé miminko je jiné, co skutečně potřebuje, zjistíte, až bude na světě. Proto jsme pro vás připravili orientační seznam toho, co budete potřebovat, když přijde mrňousek na svět.
Seznamy si navíc můžete stáhnout v pdf, vytisknout a škrtat. :)
Jakou velikost oblečení pro miminko
Asi nejvíc každou maminku trápí, jakou velikost kojeneckého oblečení pořídit. Nebojte, nic nebudete odhadovat, předpokládanou velikost vám řekne gynekolog na posledním ultrazvuku. Zkušené maminky doporučují vybírat z velikostí 50, 56 až 62. Zpravidla platí, že děti narozené v termínu oblečete do velikostí 56–62.
Děti dříve narozené nebo dvojčata budou potřebovat spíš menší velikost 50. Miminko rychle roste, takže je možné, že velikost 56 mu bude brzy malá, proto stačí v počátku opravdu jen pár kousků oblečení.

Co potřebuju před, během a po porodu

V těhotenství je nejdůležitější klid a pohoda. Zkrátka užít si to krásné období bez stresu. Miminko vám pořádně rozhodí chutě i jídelníček. Proto myslete na dostatek vitamínů i ve formě doplňků. Nejdůležitější je kyselina listová, vápník s hořčíkem, železo nebo vitamín D.
Spánek s bříškem si můžete zlepšit pomocí kojicího polštářku i aromaterapie. Bříško a prsa si pravidelně natírejte speciálním olejem či krémem proti striím.
Těhotenství je také o spoustě zařizování a papírování. Vyřídit mateřskou, vybrat porodnici, shodnout se na jméně, vše nakoupit. A pak se zabalit do porodnice.
V porodnici budete potřebovat doklady, pohodlné oblečení pro sebe i pro miminko, lékárničku a hygienické potřeby, tekutiny. Ve většině porodnicích dostanete seznam, co si s sebou vzít.
Výbavička pro mrňouska, bez které se neobejdete
Radost z očekávání miminka vás nutí kupovat ty roztomilé malé botičky, barevné dupačky nebo plenky za výhodnou cenu? Zkušené maminky radí trochu ubrat. Plenky dokoupíte, až bude drobeček na světě a aspoň ve správné velikosti. Stejně tak je to i s oblečením, miminka opravdu rychle rostou.
Pro první měsíc stačí pár kousků oblečení, věci na přebalování a koupání, samozřejmě kočárek a autosedačka. Co vše teda budete potřebovat?

Oblečení
První oblékání vám dost možná potrvá i hodinu. Nic si z toho nedělejte. Všechny maminky se v počátku bojí, že miminku utrhnou ručičku, když ji provlíkají tím úzkým rukávkem. Ale nebojte, nikdy se to žádné nestalo. Nestane se to ani vám a brzy se z oblékání stane rutina. Zkušené maminky doporučují pořizovat dupačky se zapínáním mezi nožičkami, které oceníte při častém přebalování. V prvním měsíci bude vaším nejoblíbenějším kouskem bodýčko nebo zavinovací košilka, tedy oblečení, které snadno dostanete přes citlivou hlavičku.
Letní miminko
- 4 body s krátkým rukávem
- 4 ks tepláčků
- 4–6 ks dupaček (zapínání mezi nožičkami)
- 3 overaly s ťapkami
- 6 bavlněných kabátků
- capáčky
- 2 overaly na spaní
- 3 páry lehkých ponožek
- 2 lehké bavlněné čepičky
- bavlněné rukavičky (zabrání poškrábání)
- klobouček proti sluníčku
- letní oblečky (např. body s krátkým rukávem)
Zimní miminko
- 4 body s dlouhým rukávem
- 4 ks tepláčků
- 3 overaly s ťapkami
- 6 bavlněných kabátků
- 4–6 ks dupaček (zapínání mezi nožičkami)
- zimní capáčky
- 2 overaly na spaní
- bavlněné rukavičky (zabrání poškrábání)
- 3 páry lehkých ponožek
- teplé svrchní ošacení – kombinézu
- 2 svetříky nebo kabátky
- teplou vlněnou čepičku
- 2 punčocháčky
- rukavice
Kojení a krmení
Ať už budete kojit, nebo ne, je několik věcí, které se vám budou hodit hned po narození miminka. Pokud se rozhlížíte po kojicí podprsence, počkejte, až se bude termín porodu blížit. Prsa se v průběhu těhotenství hodně mění. Při výběru dětské lahvičky či savičky se vždy zamyslete nad praktičností materiálu. Skleněné lahvičky se lépe udržují, ale hrozí rozbití. Plastové lahvičky jsou odolné vůči rozbití, ale více se opotřebují. Savičky se vyrábí ze silikonu nebo latexu. Silikonové savičky se lépe přizpůsobují pusince mrňouska. Oproti latexovým se rychleji rozžvýkají. Na latex ale zase může mít miminko alergii. Některé druhy lahviček mají dokonce anti-kolikové savičky, které mají tvar prsu. Dítě během krmení spolyká mnohem méně vzduchu a netrpí pak prdíky.
Kojím
- odsávačka mléka
- zásobníky nebo sáčky na odstříkané mléko
- 2–3 kojicí podprsenky
- noční košile pro kojící ženy
- kojicí polštář (není nutný, ale je praktický)
- jednorázové vložky do podprsenky
- krém na popraskané bradavky
- prsní kloboučky (pokud máte příliš ploché bradavky)
- dudlík
- kojicí korále (zabaví miminko při kojení a nebude vás tahat za vlasy a oblečení)
- kojicí čaj na podporu laktace
Nekojím
- 2 a více lahví s obsahem 250 ml na mléko
- 2 lahve s obsahem 125 ml na vodu nebo čaj
- náhradní savičky (vybírejte podle velikosti, anatomického tvaru)
- hrnec na sterilování nebo sterilizátor
- kartáč na čištění lahviček
- ohřívač lahviček a termoobal (hodí se na hlavně na cesty)
- kojenecké vody
- kojenecké mléko (dle doporučení vaše dětského lékaře)
- krmící polštářek (není nutný, ale pohodlný)
- dudlík
Přebalování
Nejoblíbenější činnost (hlavně tatínků) je přebalování. Co vše budete v prvních týdnech potřebovat, aby bylo miminko i vy v suchu? Na výběr máte látkové a jednorázové pleny. Vyzkoušejte klidně oboje. Jen tak zjistíte, zda vám víc vyhovuje praní plínek nebo nekonečné nakupování a vynášení „nebezpečného odpadu“. Myslete na to, že budete potřebovat pohodlné místo na přebalování, i když se dá dítě přebalit prakticky kdekoliv. Bavlněné pleny se vám budou hodit i na jiné věci, jako je utírání slin, mlíčka či ublinknutí. Nepřehánějte to se zásobami plenek ani vlhčených ubrousku. Až když bude dítě na světě, zjistíte, zda nemá alergii a jakou má velikost. První sadu plen doporučujeme pořídit ve velikosti newborn, pak už se rychle zorientujete, která velikost je pro mrňouska ideální.
- přebalovací stůl, pult nebo jiná plocha na přebalování
- podložka na přebalování
- jednorázová přebalovací podložka na cesty
- pro start aspoň 40 ks jednorázových či bavlněných plen (počítejte zhruba 6 plen na den)
- k látkovým plenkám – plenkové kalhotky
- krém na ošetření zadečku
- dětské vlhčené ubrousk
Koupání a kosmetika
Během koupání si užijete nejvíc legrace, i když to tak zprvu nevypadá a vy se spíš bojíte, abyste miminku něco neudělali. Brzy se pocit strachu vytratí a koupání bude sranda. Ve vodě se miminko cítí přirozeně a líbí se mu jemné doteky žínkou, kterou vám co nevidět začne brát a žužlat. Když mu jí vezmete, objeví kouzlo plácání do vody a cákání všude kolem. Což vám samozřejmě vůbec nevadí, protože vidíte ten nejkrásnější smích na světě.
Neděste se, pokud náhodou bude mít váš drobeček alergii na mýdlo. Děti jsou citlivé a občas se to stává. Zkuste prostě jiné. Vždy ale používejte kosmetiku určenou pro miminka. Dbejte na vyšší teplotu v místnosti, kde mrňouska koupete, aby mu nebyla zima. Teplotu koupele se snažte udržet mezi 36–38 ºC.
- dětská vanička nebo koupací kyblík
- lehátko nebo podložku do vaničky
- teploměr k měření teploty vody
- 2 žínky (jednu na hlavičku + obličej a druhou na tělíčko)
- 3 bavlněné osušky
- župánek pro miminko
- dětský šampon a mýdlo
- dětský olej nebo mléko (v případě suché pokožky)
- vata nebo vatové tampóny
- zubní žínku
- dětský kartáč na vlásky
- zaoblené nůžky na stříhání nehtů
- sterilní čtverečky gázy a líh (na čištění pupeční ranky v prvních dnech života)
Spánek
Miminko prospí opravdu hodně času. V prvním měsíci je to až 20 hodin denně. A buďme za to rádi. Nerušený spánek mrňouskovi zajistíte téměř kdekoliv. Důležité je myslet na bezpečnost, proto se doporučují v prvních měsících hnízdečka, která zabraňují skutálení. S uspáváním vám pomůže zavinovačka i dudlík. Miminku ze začátku nedávejte pod hlavičku polštář. Když leží mrňousek rovně bez podložení hlavy, lépe se vyvíjí páteř. Počkejte, až si o polštář řekne samo. Například si začne pod hlavu dávat deku nebo se mu zalíbí váš polštář. Na cesty do kočárku či autosedačky můžete zkusit protišokové nebo cestovní polštářky, které tlumí nárazy a otřesy.
- dětská postýlka
- matrace
- hnízdečko
- 3 prostěradla
- 1 peřinka
- 2 povlečení na peřinu
- zavinovačka (pomůže dítě uklidnit a uspat)
- spací pytel (vynikající pomocník obzvlášť v zimě)
- chůvička
- monitor dechu
- dudlík
Procházky a cestování
Na cestování s mrňouskem jsme experti. Poradíme vám nejen, kdy kočárek pořídit, ale také pro vás máme porovnání nejoblíbenějších kočárků za skvělou cenu nebo podle terénu. Cestování autem na výlet, k lékaři či za rodinou bude vždy bezpečnější díky Isofix základně. Naše kočárky jsou lehké a skladné, vejdou se i do menších kufrů. Pro pohodlí dítěte je určitě důležitá hluboká a prostorná korba. Oceníte i možnost otáčení korby podle směru jízdy. Pokud chcete koupit kočárek i s příslušenstvím za výhodnou cenu, mrkněte na výhodné sety.
Cestování v létě
- kočárek s hlubokou korbou (později sportovní kočárek, ideální je dvojkombinace)
- stínítko na kočárek
- pláštěnka na kočárek
- moskytiéra
- deka do kočárku
- deka do autosedačky
- autosedačka pro dítě od 0–11 kg
- cestovní postýlka
- přebalovací taška
- potřeby na přebalování a na koupání
- nosítko, šátek nebo lehátko (hodí se i doma)
Cestování v zimě
- kočárek s hlubokou korbou (později sportovní kočárek, ideální je dvojkombinace)
- pláštěnka na kočárek
- fusak do kočárku
- fusak do autosedačky
- autosedačka pro dítě od 0–11 kg
- cestovní postýlka
- přebalovací taška
- potřeby na přebalování a na koupání
Lékárnička
Už v těhotenství si rozšíříte lékárničku o vhodné vitamíny, aby miminko v bříšku hezky rostlo a vy jste neztrácela potřebné živiny. S mrňouskem se lékárnička rozšíří o další drobnosti, jako jsou například krém na opruzeniny, líh nebo anýzové kapky. Všechny léky podávejte podle věku, který je uveden v příbalovém letáku. Například čípky proti teplotě mohou většinou miminka od 3 měsíců. Proto se v takovém případě vždy poraďte s dětským lékařem.
- 60% líh na čištění pupíku či propíchnutá ouška
- dezinfekce na drobné ranky
- náplasti a sterilní obvazy
- buničitá vata dělená
- teploměr
- kulaté nůžka na nehty
- nosní odsávačka
- nosní kapky proti rýmě
- mořskou vodu na proplach nosánku (účinná jako prevence)
- borovou vodu nebo Opthalmo Septonex na vyplachování a ošetření očí
- lék na horečku v čípkách či sirupu
- sirup proti kašli
- mast na opruzeniny a k ošetření bradavek
- balzám na rty (hodí se hlavně v zimě)
- gel na tlumení bolesti při prořezávání zoubků
- kapky proti nadýmání (existuje i gel na masírování bříška)
- nahřívací polštářek z třešňových pecek na bolavé bříško
- rektální rourka (když na prdíky nic jiného nezabere, je to krajní řešením a vysvobozením)
Teď už jste na mrňouska připravená
Snad jsme vám alespoň trochu pomohli utřídit si myšlenky a nákupní seznam výbavičky. Miminko potřebuje dost věcí, ale mnoho z nich můžete dokoupit, až bude mrňousek na světě. Dopředu nikdy nevíte, co vše bude potřebovat, ale je dobré vědět, že to existuje. Užijte si krásné těhotenství a kdyby vás cokoliv zajímalo, napište nám.
0 komentář
Diskuze
Máte zkušenosti, o které byste se rádi podělili? Využijte této diskuze.
Pro využití diskuze se
.